پشت‌پرده تغییرات در دولت روسیه/ پوتین اولویت را به جنگ می‌دهد/ هدف پشتیبانی اقتصادی قوی‌تر برای نیروهای مسلح است

یک کارشناس مسائل اوراسیا در گفتگو با خبرآنلاین درباره اقدام رئیس جمهور روسیه برای تغییرات در دولت گفت: هدف این است که نظم اقتصادی بر وضعیت نیروهای مسلح فراهم شود. بلوسف سابقه نظم دادن به اقتصاد دوران جنگ را به عنوان معاون نخست وزیر داشته است، در واقع هدف پوتین این است که اولویت اول را به جنگ بدهد.

پشت‌پرده تغییرات در دولت روسیه/ پوتین اولویت را به جنگ می‌دهد/ هدف پشتیبانی اقتصادی قوی‌تر برای نیروهای مسلح است

مهسا مژدهی: سرگئی شویگو وزیر دفاع سابق روسیه ظاهرا کمی بدشانسی آورده که در اوج جنگ میان اوکراین و روسیه از کار برکنار شده تا صندلی خود را به یک اقتصاددان تقدیم کند. او البته در ظاهر وظیفه مهمی را در نقطه دیگری از بدنه سیاسی روسیه به‌عهده گرفته است. اما برای یک سرباز، بیرون رانده شدن از میدان جنگ معنای خاصی دارد.او جای نیکولای پاتروشف جنگ‌طلب مشهور را در مقام ریاست شورای امنیت روسیه می‌گیرد ودر ظاهر مقام مهمی خواهد داشت. اما بعید است که او از اینکه وزارت دفاع را به سمت شورای امنیت روسیه ترک کند خوشحال باشد.

در روسیه ماندن یا نماندن یک فرمانده نظامی، وزیر یا سیاستمدار در قدرت به اراده کرملین و شخص پوتین بستگی دارد و با این‌حساب می‌شود گفت پوتین دیگر شویگو را پس از بیش از یک دهه، سربازی کارآمد برای جنگی بزرگ نمی‌داند. در مسکو، تغییرات کابینه پوتین اغلب به ندرت اتفاق می‌افتد. رئیس‌جمهور روسیه مایل است تا افراد وفادار را در کنار خود تا جایی که ممکن است حفظ کند و تن به تغییرات ندهد. اما چه شد که سرگئی شویگو، ۱۲ سال پس از نشستن بر صندلی وزارت دفاع و دوستی نزدیک با پوتین ناگهان برکنار شد و جای خود را به یک اقتصاددان و از وفاداران پوتین داد؟

نام شویگو پس از جنگ اوکراین با فساد اقتصادی گره خورده بود. یکی از معاونین او اخیرا به‌دلیل فساد اقتصادی دستگیر و به زندان افتاده است و گزارش‌ها در مورد حیف و میل شدن پول‌ها در وزارت دفاع پس از شروع جنگ علیه اوکراین به صورت مداوم وجود داشته. البته اپوزیسیون روسیه ادعای دیگری هم دارند که کمی عجیب به نظر می‌رسد اما پروبال زیادی به آن داده‌اند. آنها می‌گویند پوتین بعد از آنکه اطلاعات محرمانه هسته‌ای از وزارت دفاع به بیرون درز کرد، تصمیم به اخراج سرگئی شویگو از وزارت دفاع گرفت. اما این ادعا را به‌دلیل آنکه حالا شویگو در راس شورای امنیت روسیه قرار گرفته، نمی‌توان چندان جدی تلقی کرد.

حسن بهشتی‌پور در پاسخ به سوالی در مورد علت برکناری سرگئی شایگو در مرحله‌ای که پوتین پیروزی‌هایی در جنگ به دست اورده می‌گوید: دولت آقای پوتین در واقع از اردیبهشت ماه دوران جدیدی را آغاز کرد که ریاست‌جمهوری را در شش ماه آینده برعهده خواهد گرفت. او در این دوره اصلاحاتی را در دولت به وجود آورده که مهم‌ترینش کنار گذاشتن شایگو پس از ۱۲ سال خدمت به‌عنوان وزیر دفاع روسیه بود. وزارت دفاع در روسیه در ساختار سیاسی و نظامی این کشور، عالی ترین مقام نظامی محسوب می شود و نیروهای مسلح کاملا زیرنظر یعنی فرمانده نیروی دریایی، زمینی، فرمانده نیروی هوایی و نیروهای پدافند و بخش‌های مختلف ارتش روسیه، همگی زیرنظر وزیر دفاع کار می‌کنند. بنابراین مقام بسیار مهمی در روسیه محسوب می‌شود.