فرمول متفاوت قهرمانی در ایران؛ جام را به بهترین خط حمله نمی‌دهند!

لیگ برتر ایران از نظر هجومی نسبت به لیگ‌های معتبر اروپایی شرایط متفاوتی دارد.

فرمول متفاوت قهرمانی در ایران؛ جام را به بهترین خط حمله نمی‌دهند!

سپهر ستاری: لیگ برتر ایران این روزها به روزهای حساس و سرنوشت‌ساز خود رسیده و اوج این حساسیت در هفته بیست‌وپنجم مسابقات و تقابل ۴ تیم مدعی استقلال و تراکتور و پرسپولیس و سپاهان بود. در شرایطی فوتبالی‌ها رهفته گذشته منتظر ۲ نمایش تماشایی و پرهیجان بودند، تقابل مدعیان لیگ برتر با ۲ تساوی بدون گل تمام شد تا حاصل ۱۸۰ دقیقه بازی بین بهترین تیم‌های این فصل ایران، حتی یک گل هم نباشد. آماری که با استانداردهای روز فوتبال دنیا تفاوت‌های زیاد و معناداری دارد.

بازی‌های حساس پرگل نمی‌شوند!

استقلال، پرسپولیس، سپاهان و تراکتور ۴ تیم مدعی این فصل لیگ برتر هستند که از نظر داشتن ستاره فاصله زیادی با سایر رقبا دارند. این ۴ تیم امسال مجموعا ۱۲ بازی باهم برگزار کرده‌اند که این دیدارها مجموعا ۱۴ گل در پی داشتند. نکته عجیب این است که از ۶ بازی برگزار شده بین این ۴ تیم در نیم‌فصل دوم، تنها ۲ بازی گل داشته و ۴ بازی با تساوی بدون گل به پایان رسیده است. این موضوع نشان می‌دهد با حساس شدن دیدارها، مربیان تیم‌ها هم با احتیاط بیشتری پا به مسابقات می‌گذارند و این موضوع هیجان و زیبایی مسابقات را کاهش داده است.

۴ تیم مدعی لیگ برتر در شرایطی در بازی‌های رودررو با یکدیگر میانگین گلزنی ۱.۱۶ گل در هر مسابقه را به ثبت رسانده‌اند که این آمار حتی از آمار کلی لیگ ایران هم کمتر است. مسابقات این فصل میانگین ۲.۱۷ گل را داشته‌اند که البته همین آمار هم نسبت به لیگ‌های معتبر اروپایی به مراتب پایین‌تر است.