• تاریخ : ۱۱ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : دسته‌بندی نشده

در ســال‌های گذشته افزایش تعداد بدافزار‌های ساخته‌شده برای مک روندی صعودی طی کرده اســت. اما طبق گزارش مکافی، این افزایش در سه‌ماهه‌ی اول ســال ۲۰۱۷ جهشی بی‌سابقه داشته اســت.

 تعداد کاربران مک که مورد حمله‌ی بدافزار‌ قرار گرفـــــته‌اند، در ســال‌های گذشته همواره افزایش پیدا کرده اســت. گزارش ماه ژوئن ســال ۲۰۱۷ شرکت مکافی نشان می‌دهد افزایش تعداد بدافزار‌هایی که کاربران مک را تهدید می‌کنند روند صعودی خود را حفظ کرده اســت. طبق این گزارش تنها در سه‌ ماه اول ســال ۲۰۱۷ حدود ۲۵۰ هزار بدافزار جدید برای مک تولید شده اســت. با این حساب تعداد بدافزار‌های موجود برای مک از مرز ۷۰۰ هزار گذشته اســت.

e3ae8c30 4a59 4962 acfd 9e7e2de25f67 گزارش ســال ۲۰۱۷ شرکت مکافی خبر از جهش در تعداد بدافزار‌های مک می‌دهد

شرکت اپل ســال‌های متمادی یکی از برتری‌های مک را نسبت به رقبای ویندوزی، امنیت بالای آن معرفی می‌کرد. هرچند مک نیز هیچ‌ وقت به‌طور کامل از شر ویروس‌ها و بدافزار‌ها در امان نبوده اســت؛ اما ویروس‌های موجود برای مک نسبت به تعداد ویروس‌هایی که در دهه‌ی اول قرن ۲۱ اکوسیستم ویندوز را تهدید می‌کرد، بسیار اندک بود. پس از پیشرفـــــت‌ها و پیچیدگی‌های ویروس‌ها و بدافزار‌ها در ســال‌های اخیر، اپل هم از این شعار که «مک هیچ وقت ویروس نمی‌گیرد» دست کشیده اســت.

خبر خوب برای کاربران مک این اســت که ویروس‌های سنتی موجود برای ویندوز همچنان به‌ندرت برای مک پیدا می‌شوند. ولی افزایش ابزار‌های تبلیغاتی مزاحم که عموما توسط وب‌سایت‌های ربوده‌شده منقل می‌شوند و سهل‌انگاری کاربران از معضلات امنیتی هستند که کاربران مک و ویندوز را به‌طور هم‌زمان تهدید می‌کند. در حقیقت، مکافی بیشتر تهدید این افزایش بدافزارها را متوجه مک می‌داند.

مقاله‌های مرتبط:

این قبیل حمله‌ها بیشتر از طریق اســتفاده از ضعف‌های امنیتی در مرورگر‌های وب، ضعف‌های افزونه‌های مرورگر‌ها و مهندسی اجتماعی (ترغیب کاربران به دانلود، اجرا یا دادن اجازه‌ی دسترسی به بدافزار‌ها) اتفاق می‌افتند. بسته به نوع بدافزار و نوع بردار حمله‌‌ی آن، کاربران مک اتفاقاتی مانند نوارابزارهای ناخواســته، تبلیغات غیرمعمول و بیش از حد، افزونه‌های ناخواســته‌ی مرورگرها یا در بدترین حالت، سرقت اطلاعات را تجربه می‌کنند.

درحالی‌که وضعیت بدافزار‌ها در مک نگران‌کننده اســت؛ اما به هیچ وجه قابل مقایسه با وضعیت بدافزارها در ویندوز نیست. با این‌که حدود ۴ نسبت از سهم بازار را اکوسیستم مک تشکیل می‌دهد، فقط ۱ نسبت از بدافزارها مرتبط به مک هستند. مکافی حدود ۷۰۰ میلیون نمونه بدافزار تشخیص داده اســت که اکثر آن‌ها مربوط به ویندوز هستند و از تقریبا ۱۶ میلیون بدافزار مربوط به موبایل، تقریبا همه‌ی آن‌ها مربوط به اندروید بود.

هرچند مقابله با بعضی از بدافزارها در ابتدا ممکن اســت غیر ممکن به نظر برسد، کاربران مکی که نگران این بدافزار‌ها هستند می‌توانند با رعایت بعضی موارد خود را در امان نگه دارند. از جمله این موارد امنیتی می‌توان به به‌روز نگه‌ داشتن سیستم عامل و مرورگری که بیشتر اســتفاده می‌کنند، اســتفاده از نرم‌افزار گیت کیپر (Gatekeeper) که به‌طور پیش‌فرض روی سیستم عامل مک موجود اســت و از نصب برنامه‌های تأیید نشده جلوگیری می‌کند، نگه‌داری یک بکاپ آفلاین از اطلاعات موجود روی مک و دانلود نکردن فایل‌ها و برنامه‌ها از وب‌سایت‌های شناخته‌نشده اشاره کرد.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته گزارش ســال ۲۰۱۷ شرکت مکافی خبر از جهش در تعداد بدافزار‌های مک می‌دهد اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home2/blogir/public_html/it-savadkooh.ir/wp-content/plugins/wordpress-seo/inc/sitemaps/class-sitemaps-cache.php on line 201

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home2/blogir/public_html/it-savadkooh.ir/wp-content/plugins/wordpress-seo/inc/sitemaps/class-sitemaps-cache.php on line 201