• تاریخ : ۱۵ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : مطالب

1306500 598 «گرد و غبار»، جهانی شد

خبرگزاری ایرنا: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: یکی از دستاوردهای اجلاس بین‌المللی مقابله با گرد و غبار، جهانی شدن موضوع ملی گرد و غبار اســت.

«معصومه ابتکار» عصر چهارشنبه در مراسم اختتامیه اجلاس بین‌المللی مقابله با گرد و غبار، چالش‌ها و راه حل ها گفت: این اجلاس با تلاش های زیاد در سطح ملی و بین المللی از ســال گذشته شکل گرفـــــت و به مدت سه روز (۱۲ تا ۱۴ تیرماه) در تهران برگزار شد.

معاون رئیس جمهور با اشاره به حضور دکتر روحانی در مراسم افتتاحیه و طریقهن کردن خط مشی این اجلاس، افزود: سخنان رئیس جمهوری دارای ابعاد بسیار حیاتی ملی و بین المللی در حوزه محیط زیست و در راســتای مقابله با گرد و غبار بود که در بعد منطقه ای و بین المللی انعکاس بسیار خوبی داشت.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: حضور پر رنگ کشورهای جهان مسئله حیاتی دیگری بود که در این اجلاس مورد توجه قرار گرفـــــت و سازمان ملل نیز به آن اشاره داشت.
وی افزود: گرد و غبار یک مسئله نسبتا خاص و تخصصی اســت و طبیعتا برای تمام کشورهای دنیا مسئله حیاتیی نیست اما با این وجود تعداد زیادی از کشورها هم در مراسم افتتاحیه و هم سه روز برگزاری اجلاس حضور داشتند.

ابتکار با اشاره به اینکه دو نشست وزرا و تخصصی و فنی در سه روز اجلاس، برگزار شد، گفت: نتیجه این دو نشست، صدور ۲ بیانیه سیاسی وزار و فنی و تکنیکی بود که در نوع خود بی نظیر اســت و مواضع و انتظارات کشورها هم در همکاری های دو جانبه و هم منطقه ای را مشخص کرد و همچنین بر هم پیمانی هایی که سازمان ملل و آژانس های مختلف باید برای کمک انجام دهند را مورد تاکید قرار داد.

معاون رئیس جمهور ادامه داد: سازمان ملل برای حمایت کامل از قطعنامه های وزرا و تخصصی و فنی اعلام آمادگی و از تلاش ایـــران برای میزبانی این کنفذرانس تشکر و قدردانی کرد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به بازدید اریک سولهایم معاون دبیرکل و رئیس برنامه محیط زیست سازمان ملل در روز دوم اجلاس از خوزستان اشاره کرد و گفت: وی در این بازدید با اقدامات انجام گرفـــــته برای احیاء تالاب هورالعظیم و مراحل کاشت نهال در بخش جنوب شرقی اهواز آشنا شد و از اقدامات ایـــران در این زمینه تشکر و قدردانی کرد.

وی با اشاره به سخنان سولهایم بعد از بازدید از خوزستان مبنی بر اینکه تا وقتی منطقه را از نزدیک ندیده بودم، ابعاد موضوع برای من طریقهن نبود ولی شرایط کنونی، نشان دهنده تلاش های ایـــران برای مقابله با کانون های گرد و غبار اســت، گفت: تقدیر رئیس برنامه محیط زیست سازمان ملل از تلاش های ایـــران نشان دهنده مسیر درستی اســت که برای مقابله با گرد و غبار انتخاب کرده ایم.

**توصیه‌های فنی اجلاس می تواند راهگشا باشد

این مقام مسئول افزود: یکی دیگر از نکات بسیار حیاتی این اجلاس، توصیه های فنی و تکنیکی بود که روز آخر نهایی شد و این بدان معنا اســت که اجلاس علاوه بر توصیه های سیاسی، توصیه های فنی هم دارد که می تواند در زمینه کنترل و مقابله با گرد و غبار برای کشورها راهگشا باشد.

ابتکار ادامه داد: کشورها برای اینکه بتوانند دردسرات خود را با اســتفاده از راه حل‌‌ های فنی و انتقال تجارب بر طرف کنند، می توانند از توصیه های مطرح شده در بیانیه فنی بهره گیرند.

معاون رئیس جمهوری با اشاره به اختلاف نظر کشورهای حاضر در اجلاس، اظهار کرد: گرچه کشورها در نشست ها نظرات خود را اعلام کردند اما به رغم وجود اختلاف نظرها به یک اجماع رسیدیم و این از اهمیت زیادی برخوردار اســت زیرا با وجود تمام تفاوت دیدگاه ها و اختلاف نظرها به جمع بندی قابل قبولی دست یافتیم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص مواضع ترکیه در این اجلاس، گفت: نماینده ترکیه پیشنهاد داد که قید شود این سند تعهدآور نیست که در جواب گفتیم این سند تعهدآور نیست و از اول هم قرار بود یک سند توصیه‌ای و فنی باشد.

وی همچنین از ارســال متن ۲ بیانیه و گزارش جامعی از اجلاس بین المللی مقابله با گرد و غبار توسط دولت ایـــران به عنوان میزبان این اجلاس به مجمع عمومی سازمان ملل و مجمع وزیران محیط زیست جهان برای قرار گرفـــــتن در دستور کار این مجمع ها خبر داد.

این مقام مسئول ادامه داد: به ویژه با توجه به تاکیداتی که در بیانیه وزیران بر ضرورت عزم جهانی برای مقابله با گرد و غبار صورت گرفـــــته، این اقدام می تواند به تهیه ساز و کارها و چارچوب هایی از سوی سازمان ملل و آژانس های مختلف آن برای حل و فصل موضوع در ابعاد بین المللی و منطقه ای، همچنین افزایش همکاری ها میان کشورها منجر شود.

ابتکار در خصوص تشکیل دفتر منطقه ای گرد و غبار در منطقه خاورمیانه، گفت: به رغم اشاره به این موضوع در یکی از بندهای بیانیه، باید نحوه شکل گیری این دفاتر مورد بررسی قرار گیرد اما اکنون برای صحبت در این مورد خیلی زود اســت هر چند پیگیری هایی در این زمینه خواهیم داشت.

معاون رئیس جمهوری در خصوص الزام آور بودن بیانیه‌ها، تاکید کرد: کشورها حتی برای اجرای مفاد کنوانسیون‌ها و مقررات بین المللی هم باید به قوانین ملی خود پایبند باشند و الزامی در این زمینه ندارند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: تحت هیچ شرایطی نمی توان کشورها را ملزم به انجام کاری کرد اما می توانیم زمینه را برای همکاری، همفکری، مذاکرات و همراهی با جامعه جهانی ایجاد کنیم. کاری که ایـــران در اجلاس بین المللی مقابله با گرد و غبار انجام داد و مسئله ملی خود را به موضوعی جهانی تبدیل کرد.

وی ادامه داد: در واقع مطالبه مردم ایـــران به مطالبه جهانی تبدیل شد و اقدامات ایـــران منجر شد تا تمامی کشورها برای رفع معضل گرد و غبار پای کار بیایند و دیگر هیچ کشوری نمی تواند در این زمینه اعلام بی تفاوتی کند.

ابتکار تاکید کرد: فضای ایجاد شده بسیار حیاتی تر از الزام آور بودن بیانیه ها اســت زیرا با جبر و زور نمی شود هیچ کشوری را ملزم به انجام کاری کرد اما با ایجاد فضای مثبت، همکاری، تبادل نظر و تجربیات می توان به این هدف دست یافت.

این مقام مسئول مطالبه و فضای ایجاد شده در جامعه جهانی برای مقابله با گرد و غبار را بسیار حیاتی دانست و افزود: موضوعی که آنچنان مورد توجه نبود را در سطح بین المللی مطرح کردیم و بعد از این سازمان های مردم نهاد و رسانه ها باید برای جریان سازی در این زمینه اقدام کنند.

معاون رئیس جمهوری در خصوص میزان برآورده شدن انتظارات ایـــران از اجلاس بین المللی گرد و غبار، گفت: با مشارکت کشورها، انتظارات کاملا برآورده شد و حتی از نظر بسیاری از ناظران بین المللی، دستاوردهای این اجلاس بیش از انتظار بود. شاید فکر نمی کردیم اســتقبال کشورها و حضور آن ها تا این حد قوی و پر رنگ باشد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص هزینه این اجلاس بین المللی، اظهار کرد: هزینه‌ها از سوی سازمان ملل پرداخت شده اســت و البته حتی اگر دولت ایـــران هم هزینه های اجلاس را تقبل می کرد با در نظر گرفـــــتن خروجی این اجلاس و اهمیت موضوع، این هزینه کرد، ارزشمند بود.

**نفس کودک ایـــرانی ارزشمندتر از هزینه برگزاری اجلاس اســت

وی خاطرنشان کرد: هر نفس کودک خوزستانی، هر نفس کودک سیستان و بلوچستانی و هر نفس کودک ایـــرانی بسیار ارزشمند‌تر از هزینه‌هایی این چنینی اســت که منجر به رهیافتی برای حل معضلات و چالش‌های موثر بر سلامت مردم می‌شود.

ابتکار با اشاره به حضور پر رنگ کشورهای همسایه ایـــران در اجلاس بین‌المللی مقابله با گرد و غبار همچون عراق، قطر، افغانستان، ترکیه و عمان، گفت: این حضور نشان می دهد به رغم تمام اختلاف نظرهای سیاسی، فضای خوبی برای همکاری در زمینه محیط زیست و مقابله با طوفان‌های گرد و غبار ایجاد شده اســت و این حیاتی خواســته ما بود.

این مقام مسئول تاکید کرد: شاید نتوانیم در کوتاه مدت برای مقابله با طوفان‌های گرد و غبار اقدام منتج به نتیجه ملموس داشته باشیم، اما از طریق افزایش همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌‌المللی می توانیم افق بلند مدت طریقهنی برای کنترل و مقابله با این پدیده ترسیم کنیم.

اجلاس بین‌المللی مقابله با گرد و غبار؛ چالش‌ها و راهکارها ۱۲ تیرماه با حضور ۴۳ کشور آغاز با تصویب ۲ بیانیه امروز ۱۴ تیرماه به کار خود پایان داد.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته «گرد و غبار»، جهانی شد اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما