• تاریخ : ۱۸ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : مطالب

هم اکنون تعداد بسیار زیادی سیستم‌عامل لینوکسی (توزیع لینوکسی) وجود دارد که هر کدام مزایای مختلفی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. اما با توجه به اینکه گزینه‌های لینوکسی زیادی پیش روی ما وجود دارد، انتخاب توزیع مناسب شاید کمی سخت باشد. ممکن اســت شما به دنبال یک سیستم‌عامل لینوکسی سبک و روان باشید یا کاربر دیگری لینوکس را فقط برای بازی مورد اســتفاده قرار دهد. همچنین شاید برخی کاربران به دنبال توزیع‌های لینوکسی مخصوص مالتی‌مدیا باشند. خبر خوب اینکه برای رفع تمام این نیازها، تعداد قابل توجهی سیستم‌عامل لینوکسی مخصوص وجود دارد که می‌توانید یکی را مطابق نیاز و سلیقه‌تان برگزینید.

در این مقاله ما لیستی به‌روز از بهترین توزیع‌های لینوکسی را برای شما آماده کرده‌ایم. در این لیست بر اساس نیاز اصلی خود می‌توانید از بین چند گزینه‌ی مختلف یکی را انتخاب کنید.

لینوکس برای تازه واردها

اوبونتو (Ubuntu)

6377d81da4401ed5b26088768704a622 XL معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

اوبونتو یکی از توزیع‌های لینوکسی مبتنی بر دبیان اســت و از نسخه‌ی ۱۷.۱۰ به بعد به همراه محیط دسکتاپ پیش‌فرض گنوم عرضه می‌شود. اوبونتو یکی از محبوب‌ترین سیستم‌عامل‌های لینوکسی جهان اســت که در هر نسخه به طرز قابل توجهی بهتر می‌شود. جدیدترین نسخه‌ی این سیستم‌عامل برای دسکتاپ‌ها، لپ‌تاپ‌ها، و رایانه‌های هیبریدی در دسترس اســت. به طور خلاصه اگر از ویندوز یا مک اواس به لینوکس مهاجرت می‌کنید، توزیع اوبونتو احتمالا اولین گزینه‌ای اســت که باید آن را تست کنید. نکته‌ی جالب اینکه حتی یک نسخه‌ مخصوص از اوبونتو برای اجرا بر روی برد رزبری‌پای توسعه داده شده اســت.

کنونیکال که توسعه‌ی اوبونتو را بر عهده دارد، اوایل ســال ۲۰۱۷ محیط دستکاپ خود موسوم به یونیتی را بهبود داده اســت. اگرچه اکنون کار بر روی یونیتی متوقف شده؛ اما این محیط دسکتاپی به لطف وجود پروژه‌هایی چون یونیت (Yunit) و البته دسکتاپ‌های جایگزین از جمله میت (MATE) همچنان در بین کاربران زنده اســت. افزون بر این پلتفرم اوبونتو تاچ به دلیل وجود UBports.com همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد. اگر با اوبونتو تاچ آشنایی ندارید باید اشاره کنیم که این پتلفرم در واقع نسخه‌ی بهینه‌ شده‌ی سیستم‌عامل مورد بحث برای گوشی‌های هوشمند اســت. این پلتفرم شامل نرم‌افزاری اســت که شما را قادر می‌سازد تا با اســتفاده از یک دانگل اچ‌دی‌ام‌آی وای‌فای، گوشی‌هوشمند خود را به یک پی‌سی تبدیل کنید.

کوبونتو (Kubuntu)

18a6b0da 9925 4800 9404 4400daea39c3 معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

اوبونتو مشتقات زیادی دارد. یکی از گزینه‌های محبوب که بر پایه‌ی اوبونتو توسعه یافته، کوبونتو اســت که از محیط دسکتاپ KDE اســتفاده می‌کند. به غیر این این تفاوت، کوبونتو از نظر برنامه‌ی زمان‌بندی انتشار نسخه‌های جدید و سایر قابلیت‌ها شبیه به اوبونتو اســت.

مینت (Mint)

317c47f2 5827 45a7 9ef9 c6da3f1979cc معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

مینت یکی از توزیع‌های لینوکسی با ظرافت و مدرن محسوب می‌شود که اســتفاده از آن آسان بوده و بسیار قدرنمند اســت. این پروژه هم بر پایه‌ی اوبونتو توسعه یافته اســت. مینت پایداری بسیار بالایی دارد و یکی از بهترین ابزارهای مدیریت نرم‌افزار را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد. توزیع لینوکسی مینت از ســال ۲۰۱۱ تا حالا جز برترین سیستم‌عامل‌های لینوکسی DistroWatch بوده اســت. بسیاری از کاربران سیستم‌عامل‌های ویندوز و مک‌ اواس برای مهاجرت به لینوکس توزیع مینت را انتخاب می‌کنند.

مینت گزینه‌های دسکتاپ مختلفی را ارائه می‌دهد. شما می‌توانید از محیط دسکتاپ پیش‌فرض سینامن (Cinnamon) اســتفاده کنید یا در صورت تمایل یکی از محیط‌های میت، KDE یا Xfce را برگزینید. هم اکنون لینوکس مینت توسعه یافته بر پایه‌ی دبیان نیز برای کاربران با تجربه‌تر در دسترس قرار گرفـــــته اســت.

دیپن (Deepin)

cf93baaf 03ea 4512 b94d c6ce7b4786b0 معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

دیپن نیز بر پایه‌ی اوبونتو توسعه داده شده اســت. این سیستم‌عامل به یک محیط دسکتاپ زیبا و مدرن به نام DDE مجهز شده که می‌تواند نظر افراد تازه وارد به لینوکس را به خود جلب کند.

رابط کاربری این سیستم‌عامل ساده و بصری بوده و یکی از بهترین پنل‌های بخش تنظیمات را در بین تمام توزیع‌های لینوکسی ارائه می‌دهد. باید گفت دیپن قطعا در طراحی محیط دسکتاپ خود از سبک طراحی سیستم‌عامل مک اواس اپل الهام گرفـــــته اســت. افزون بر آنچه گفته شد در سیستم‌عامل دیپن یک مرکز نرم‌افزاری در نظر گرفـــــته شده که اســتفاده از آن بسیار آسان اســت.

پی‌سی لینوکس اواس (PCLinuxOS)

db7d747b 4ff8 4a60 adb3 3a6354cdaec5 معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

پی‌سی لینوکس اواس با در نظر گرفـــــتن کاربران معمولی پی‌سی‌ها طراحی شده و به طور پیش‌فرض محیط دسکتاپ KDE پلاسما را ارائه می‌دهد. نصب درایورها، دریافت نرم‌افزارهای آفیس، ویرایش عــکــس هـا، فعالیت‌های آنلاین و شروع کار با محتوی مالتی‌مدیا در این توزیع لینوکسی بسیار آسان اســت. 

همانطور که از اسم این سیستم‌عامل می‌توان حدس زد، هدف آن از بین بردن فاصله‌ی بین سیستم‌عامل‌های ویندوز و لینوکس اســت. پی‌سی لینوکس اواس حتی بخشی شبیه به منوی اســتارت ویندوز را نیز در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

لینوکس لایت (Linux Lite)

این سیستم‌عامل بر پایه‌ی اوبونتو ال‌تی‌اس توسعه داده شده اســت. لینوکس لایت یک توزیع مینیمال بوده و از محیط کاربری ساده‌ی Xfce بهره می‌برد. این سیستم‌عامل همچنین منویی شبیه به منوی اســتارت ویندوز دارد که باعث خواهد شد کاربران ویندوزی زودتر با آن ارتباط برقرار کنند.

لینوکس لایت از منابع سخت‌افزاری بسیار کمی اســتفاده می‌کند و شما می‌توانید این سیستم‌عامل را بر روی یک پی‌سی با پردازنده‌ی ۷۰۰ مگاهرتزی و فقط ۵۱۲ مگابایت حافظه‌ی رم نصب کنید. به همین دلیل سرنام لایت را برای این توزیع لینوکسی انتخاب کرده‌اند.

زورین اواس (Zorin OS)

8859b473 153b 4cf0 8ab6 192603b63880 معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

زورین اواس توزیع لینوکسی دیگری اســت که با هدف جلب نظر افراد تازه وارد به لینوکس توسعه داده شده اســت. این سیستم‌عامل انتقال از ویندوز به لینوکس را برای کاربران ساده کرده اســت. لازم به ذکر اســت که زورین اواس بر پایه‌ی اوبونتو توسعه داده شده و در آن چندین اپلیکیشن پیش‌فرض وجود دارد که برای کاربران سیستم‌عامل ویندوز آشنا به نظر خواهند رسید. علاوه بر این امکان اجرای اپلیکیشن‌های ویندوزی مورد نیاز کاربران در زورین اواس وجود دارد.

زورین اواس ۹ از نظر طراحی شباهت زیادی به طراحی ویندوز ۷ مایکروسافت دارد.

الِمنتری اواس (Elementary OS)

یک توزیع لینوکسی دیگر که بر پایه‌ی سیستم‌عامل اوبونتو توسعه داده شده اســت. این المنتری اواس با انتشار نسخه‌ی لونا (Elementary OS Luna) خود را متمایز کرد. المنتری اواس اپلیکیشن‌های پیش‌فرض زیبا و ساده‌ای را ارائه می‌دهد که از نظر زیبایی‌ شناسی شبیه به سبک طراحی خود این سیستم‌عامل اســت. از جمله اپلیکیشن‌های این توزیع لینوکسی می‌توان به اپ مدیریت ایمیل Geary، مرورگر وب میدوری، تقویم مایا، پخش‌کننده‌ی ویدیوی توتم و پخش‌کننده‌ی موسیقی نویز اشاره کرد.

آیا حس می‌کنید که باید برای نرم‌افزارهای متن‌باز پول پرداخت کنید؟ اگر پاسخ شما به این سوال مثبت اســت، در این شرایط توسعه‌دهندگان المنتری اواس از کمک‌های افراد خوشحال خواهند شد و در واقع این کمک‌های مالی می‌تواند باعث فعالیت بلندمدت سیستم‌عامل مورد بحث شود.

سیستم‌عامل‌های لینوکسی عمومی

اوپن‌سوس (openSUSE)

67e9a25d 773a 40b7 91d5 c039fad59d31 معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

توزیع اوپن‌سوس یکی از توزیع‌های عمومی لینوکس بوده که بر پایه‌ی پروژه‌ی اوپن‌سوس ساخته شده اســت. هدف از توسعه‌ی این سیستم‌عامل ایجاد یک توزیع مبتدی بزرگ‌ اســت که می‌تواند به طور همزمان توجه کاربران حرفه‌ای را هم به خود جلب کند. اوپن‌سوس به همراه یاســت (YAST) عرضه می‌شود. یاســت یک نرم‌افزار مدیریتی اســت که نصب و مدیریت پکیج‌ها را کنترل می‌کند.

فدورا (Fedora)

18cf45d5 95ed 4f07 96c6 2cf19d500a40 معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

فدورا به صورت پیش‌فرض از محیط دسکتاپ گنوم اســتفاده می‌کند؛ اما کاربران این سیستم‌عامل می‌توانند به راحتی از محیط‌های دسکتاپ دیگری چون KDE، Xfce، LXDE، میت و سینامون و غیره نیز اســتفاده کنند. نسخه‌های سفارشی فدورا به عنوان فدورا اسپینز شناخته می‌شوند. این نسخه‌های سفارشی برای کاربرانی با نیازهای خاص توسعه داده شده‌اند.

دبیان (Debian)

cbc04a77 ca35 4353 a195 5e606be36bf2 معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

دبیان یکی از قدیمی‌ترین توزیع‌های لینوکسی اســت که به طور پیش فرض به همراه محیط کاربری دسکتاپ گنوم عرضه می‌شود. در هرحال این سیستم‌عامل با کرنل فری‌بی‌اس‌دی (FreeBSD) هم در دسترس قرار دارد. علاوه بر این توسعه‌دهندگان این دبیان در حال کار بر روی اضافه کردن پشتیبانی از کرنل‌های دیگر از جمله Hurd نیز هستند. تعداد ۳۷۵۰۰ پکیج نرم‌افزاری به صورت پیش‌فرض در دبیان وجود دارد. این سیستم‌عامل همچنین ابزارهایی دارد که با اســتفاده از آن‌ها می‌توان پکیج‌های نرم‌افزاری بیشتری را به آسانی دریافت و بر روی سیستم نصب کرد.

کورورا (Korora)

c8daa300 147a 4b05 b42f 72a10bc92985 معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

کورورا در اصل بر پایه‌ی جنتو لینوکس ساخته شده و با هدف اســتفاده‌ی آسان از لینوکس برای تازه‌کارها و نیز مفید بودن برای متخصصان تکامل یافته اســت. کاربران می‌توانند از این توزیع لینوکسی به همراه محیط دسکتاپ سینامن، گنوم، KDE، میت و Xfce اســتفاده کنند.

اسلک‌ور لینوکس (Slackware Linux)

0f403907 86ed 4958 8c49 c777bae013d0 معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

اسلک‌ور یک توزیع لینوکسی اســت که با تمرکز بر امنیت و سادگی ساخته شده اســت. هدف این سیستم‌عامل این اســت که یونیکسی‌ترین توزیع لینوکس باشد. اسلک‌ور برای مدیریت سرورها بسیار مفید اســت چراکه با نصب این سیستم‌عامل، می‌توان بلافاصله از سرورهای اف‌تی‌پی، ایمیل و وب اســتفاده کرد.

آیا تا حالا یونیکس یا مدیریت سرور را تجربه کرده‌اید؟ اگر پاسخ شما به این سوال منفی اســت، در گام اول باید اسلک‌ور را بر روی یک دیسک زنده یا یک ماشین مجازی تست کنید و سپس در صورت تمایل این سیستم‌عامل را بر روی هارد دیسک پی‌سی خود نصب کنید.

مجِیا (Mageia)

cb2d3b03 00c2 4e9e 9253 4d0f952af4c0 معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

این پروژه‌ی فرانسوی به عنوان یک‌ جامعه‌ی کاربری بدون سود و بر پایه‌ی مندرایوا لینوکس شروع به کار کرد. امکان اســتفاده از گزینه‌های مختلف به عنوان محیط دسکتاپ این سیستم‌عامل وجود دارد. از جمله محیط‌های دسکتاپ پشتیبانی شده در این توزیع لینوکسی می‌توان به KDE و گنوم اشاره کرد.

اسپارکی لینوکس (Sparky Linux)

657e03ac d764 4812 9753 a2e6804600df معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

اسپارکی لینوکس یکی از توزیع‌های لینوکسی اســت که در نتیجه‌ی تست نسخه‌های مختلف دبیان به وجود آمده اســت. نسخه‌ی اصلی این توزیع لینوکسی به همراه نسخه‌ی سفارشی‌ شده‌‌ی محیط دسکتاپ سبک LXDE منتشر شده اســت. البته یکسری دسکتاپ شخصی‌سازی شده‌ی دیگر نیز برای اسپارکی لینوکس در دسترس اســت.

جنتو لینوکس (Gentoo Linux)

5b3f09ad 1321 420c 83c4 d5a83a5b0c8e معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

شما می‌توانید تقریبا با هر سخت‌افزاری سیستم‌عامل جنتو لینوکس را اجرا کنید. تطبیق‌پذیری و عملکرد خوب دو ویژگی متمایز این توزیع لینوکسی اســت. جنتو لینوکس همچنین به سیستم مدیریت پکیج پیشرفـــــته‌ای به نام پورتیج (Portage) مجهز شده اســت.

در هرحال سازگاری این توزیع لینوکسی می‌تواند برای افراد تازه‌کار کمی دردسر‌ساز باشد. 

سنت اواس (CentOS)

6ca99bb7 4d1a 4665 97d2 ce8e7b1dce29 معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

اگر در محل کار خود از ردت‌هت اســتفاده می‌کنید، اســتفاده از سنت‌ اواس در محیط خانه منطقی به نظر می‌رسد؛ چراکه از دید یک کاربر، تفاوت بسیار کمی بین دو توزیع وجود دارد.

لینوکس برای تولید محتوای چند رسانه‌ای

فدورا دیزان سوئیت (Fedora Design Suite)

45fac2ab bcaa 4970 8c4a ee72da4cfdb4 معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

با نصب این اسپین از سیستم‌عامل فدورا می‌توانید در هنگام نصب ابزارها و اپلیکیشن‌های هنری به میزان قابل توجهی در زمان صرفه‌جویی کنید. فدورا دیزان سوئیت توسط تیم هنری فدورا توسعه داده شده و نرم‌افزارهای محبوبی چون گیمپ (GIMP) به صورت پیش‌فرض بر روی آن نصب شده‌ اســت. درساخت این توزیع لینوکسی تمرکز اصلی تیم توسعه‌دهنده بر مالتی‌مدیا بوده اســت.

اوبونتو اســتودیو (Ubuntu Studio)

e11ddb06 4a4f 4427 b9b2 13a99ed85467 معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

نسخه‌ی اولیه‌ی اوبونتو اســتودیو در ســال ۲۰۰۷ منتشر شد. این سیستم‌عامل احتمالا انتخاب اول بسیاری از کاربران خلاق لینوکس اســت. تاخیر پایین کرنل و محیط دسکتاپ Xfce باعث شده تا این توزیع لینوکسی برای تولید محتوای چندرسانه‌ای یک انتخاب عالی باشد. اگر در مورد عمکلرد اخیر تیم کنونیکال نگران هستید، بد نیست بدانید که اوبونتو اســتودیو ۱۷.۰۴ Zesty Zapus در اوایل ســال ۲۰۱۷ منتشر شده اســت.

کی‌ایکس اســتودیو (KXStudio)

29247a31 4ff6 4082 8760 7b70129c592e معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

تمام توزیع‌های لینوکسی بهینه شده برای تولید محتوای چندرسانه‌ای، یکسری ابزار مناسب در اختیار کاربران قرار می‌دهند و کی‌ایکس اســتودیو نیز از این قاعده مستثنی نیست. تمرکز اصلی این سیستم‌عامل بر تولید محتوای صوتی اســت. شما می‌توانید در محیط دسکتاپ KDE یک اســتودیو دیجیتال با قابلیت‌های کاربردی در اختیار داشته باشید.

ایرو (Iro)

819400b0 a80c 440d 9b2d f4e18c275ff1 معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

اگر کار شما به انیمیشن‌سازی، مدل‌سازی سه‌ بعدی، کامپوزیت، نقاشی دیجیتال و ویرایش عــکــس هـا ارتباط دارد، توزیع لینوکسی ایرو یک انتخاب بسیار عالی اســت. این سیستم‌عامل بر خلاف اوبونتو اســتودیو که شامل ابزارهای بسیار زیادی اســت، فقط گروه خاصی از اپلیکیشن‌ها تمرکز دارد. علاوه بر این نباید رابط کاربری جذاب ایرو را فراموش کنیم.

لینوکس برای آموزش

ادوبونتو (Edubuntu)

869ff7b1 d0ca 43cd 9feb ee3443904275 معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

اِدوبونتو به لطف همکاری با اوبونتو ساخته شده اســت. هدف از توسعه‌ی این توزیع این اســت که معلمان بتوانند به راحتی آن را نصب کرده و کودکان در هر سنی بتوانند به آسانی از آن اســتفاده کنند. باید اشاره کنیم که بهترین اپلیکیشن‌های آموزشی به صورت پیش‌فرض در ادوبونتو نصب شده‌اند.

اوبر اســتودنت (Uberstudent)

be861cfd 0649 43d6 8056 14cb8152591a معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

اوبر اســتودنت یک توزیع لینوکسی اســت که مخصوص دانش‌آموزان مقاطع پیشرفـــــته طراحی شده اســت. این سیستم‌عامل به صورت پیش‌فرض نرم‌افزارهایی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد که انجام تکالیف را آسان می‌کنند.

لینوکس برای رزبری‌پای

رزبیان جِسی (Raspbian Jessie)

050b50fd a722 4c52 855a f7a0ba0cc0e9 معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

سیستم‌عامل پیش‌فرض برای برد رایانه‌ای محبوب رزبری‌پای، رزبیان جسی اســت. این توزیع لینوکسی توسط کمپانی سازنده‌ی رزبری‌پای و بر پایه‌ی دبیان توسعه داده شده اســت. این سیستم‌عامل ابزارهای برنامه‌نویسی مختلفی مثل Scratch را در اختیار کاربران قرار می‌دهد تا بدین طریق افراد بتوانند کدنویسی را آغاز کنند.

رزبیان جسی از اکتبر ســال ۲۰۱۶ به همراه محیط دسکتاپ جدید و سبک پیکسل منتشر می‌شود.

کانو اواس (Kano OS)

9815a4a7 78d8 4ea0 8fc9 4ccb46e1c259 معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

کانو اواس همانند رزبیان جسی بر پایه‌ی سیستم‌عامل لینوکسی دبیان توسعه داده شده؛ اما این سیستم‌عامل تمرکز بیشتری بر کدنویسی برای کودکان دارد. رابط کاربری بصری کانو اواس، تمام ابزارهای مورد نیاز برای کدنویسی را به شکلی ساده در دسترس کودکان قرار می‌دهد.

لینوکس سبک و مینیمال (Lightweight/Minimal)

لوبونتو (Lubuntu)

3ee4a985 0c72 49eb 866a 9a7469b27015 معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

لوبونتو یک توزیع سبک اســت که بر پایه‌ی اوبونتو توسعه داده شده و یک گزینه‌ی بسیار مناسب برای لپ‌تاپ‌ها به شمار می‌رود. این سیستم‌عامل از محیط دسکتاپ مینیمال LXDE بهره می‌برد و مجموعه‌ای از اپلیکیشن سبک به صورت پیش‌فرض بر روی آن نصب شده اســت. لوبونتو سرعت بالایی دارد و در مصرف انرژی نیز بسیار بهینه عمل می‌کند. در واقع می‌توان گفت که این سیستم‌عامل برای رایانه‌های قدیمی، نوت‌بوک‌ها و دستگاه‌های موبایلی یک گزینه‌ی بسیار ایده‌آل محسوب می‌شود؛ چراکه این توزیع لینوکسی از حافظه‌ی رم و منابع سخت‌افزاری کمی اســتفاده می‌کند.

زوبونتو (Xubuntu)

d4423f92 d809 46a0 b520 4b69ca06a32d معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

زوبونتو یکی از توزیع‌های مبتنی بر اوبونتو اســت که از محیط دسکتاپ Xfce اســتفاده می‌کند و همین ویژگی سبب شده تا به عنوان یک سیستم‌عامل لینوکسی سبک شناخته شود. این توزیع لینوکسی برای اســتفاده در لپ‌تاپ‌ها و نوت‌بوک‌ها و نیز دسکتاپ‌ها بسیار مناسب اســت؛ زیرا از منابع سخت‌افزاری بسیار کمی اســتفاده می‌کند. زوبونتو برای رایانه‌های قدیمی نیز یک گزینه‌ی بسیار ایده‌آل اســت.

پاپی لینوکس (Puppy Linux)

105fc342 d4cb 4ca5 b32a 9560d3c546db معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

پاپی لینوکس یک توزیع فوق‌العاده کوچک لینوکسی اســت که می‌توان آن را به طور کامل بر روی حافظه‌ی رم اجرا کرد. این یعنی سیستم‌عامل یاد شده برای رایانه‌های خیلی قدیمی که حتی درایوری ندارند نیز مناسب اســت. افزون بر آنچه گفته شد این سیستم‌عامل برای حذف بدافزارها نیز مورد اســتفاده قرار می‌گیرد.

مانجارو لینوکس (Manjaro Linux)

مانجارو لینوکس یک سیستم‌عامل سریع، ساده و سبک اســت که بر پایه‌ی آرچ لینوکس توسعه داده شده اســت. هدف از ساخت این سیستم‌عامل این اســت که تمام مزایای آرچ لینوکس را به شکلی کاربر پسندانه‌تر و در دسترس‌تر ارائه دهد؛ به طوری که اســتفاده از قابلیت‌های این سیستم‌عامل برای افراد تازه‌کار نیز آسان باشد. محیط دسکتاپ پیش‌فرض این توزیع لینوکسی Xfce اســت؛ ولی شما می‌توانید از گزینه‌های دیگر نیز اســتفاده کنید.

آرچ لینوکس (Arch Linux)

a8edf85f c7f0 45c7 9d95 ac4828837bb3 معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

آرچ لینوکس برای کاربران حرفه‌ای و با تجربه توسعه داده شده اســت. هدف این توزیع مینیمال و سبک، ساده‌سازی قابلیت‌های مختلف اســت. این سیستم‌عامل به یک بخش مدیریت پکیج سفارشی به نام Pacman مجهز شده که ساخت، ویرایش و اشتراک‌گذاری پکیج‌ها را آسان می‌کند.

تاینی کور (Tiny Core)

e0a09d1d 1b5f 467d 92f0 770d84b8151c معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

تاینی کور یک توزیع لینوکسی بسیار سبک و ماژولار اســت. یکی از قابل توجه‌ترین ویژگی‌های این سیستم‌عامل حجم ۱۵ مگابایتی آن اســت. این توزیع بر پایه‌ی کرنل لینوکس ساخته شده و از بیزی‌باکس (BusyBox) و FLTK اســتفاده می‌‌کند.

بادهی (Bodhi)

این توزیع مبتنی بر اوبونتو به یک محیط دسکتاپ سبک و زیبا مجهز شده اســت. بادهی یک سیستم‌عامل با قابلیت شخصی‌سازی بسیار بالا اســت که تم‌ها و اپلیکیشن‌های مختلفی را در دسترس کاربران قرار می‌دهد.

لینوکس برای بازی‌های ویدیوی

اســتیم اواس (Steam OS)

170ec348 77dd 46b2 b871 91eee4df2f99 معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

گیمینگ در لینوکس رفـــــته‌رفـــــته در حال محبوب شدن اســت. اگرچه شما می‌توانید به راحتی نسخه‌ی لینوکسی سرویس دانلود دیجیتال اســتیم را بر روی لینوکس نصب کنید، اما شاید ترجیح دهید به جای این کار اســتیم اواس را نصب کنید.  این توزیع لینوکسی بر بازی‌های رایانه‌ای تمرکز دارد و با درایورهای اختصاصی صوتی و گرافیکی برای انجام بازی بهینه‌سازی شده اســت. علاوه بر این اســتیم به صورت پیش‌فرض در این سیستم‌عامل نصب شده و شما می‌توانید بدون هیچ دردسری از آن اســتفاده کنید. ماشین‌های اســتیم نیز از سیستم‌عامل اســتیم اواس اســتفاده می‌کنند.

اوبونتو گیم‌پک (Ubuntu Game Pack)

7697bb81 9783 4bcd 80e6 088f2d6c84f9 معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

اوبونتو گیم‌پک امکان لذت بردن از تقریبا ۶۰۰۰ بازی را به کاربران ارائه می‌دهد. علاوه بر این اســتیم، پلی‌آن‌لینوکس و واین برای اجرای بازی‌های ویندوزی به صورت پیش‌فرض در این توزیع لینوکسی نصب شده‌اند. این سیستم‌عامل بر پایه‌ی اوبونتو ۱۴.۰۴ توسعه داده شده اســت. مسلما اگر به دنبال این هستید که بلافاصله پس از نصب یک سیستم‌عامل بازی‌های مورد نظرتان را اجرا کنید، اوبونتو گیم‌پک یک گزینه‌ی بسیار عالی اســت.

فدورا گیمز اسپین (Fedora Games Spin)

این سیستم‌عامل به صورت پیش‌فرض به همراه تعداد زیادی بازی متن‌باز لینوکسی عرضه می‌شود. فدورا گیمز یکی از اسپین‌های سیستم‌عامل فدورا اســت و بازی‌های مختلفی در سبک آرکید، ورزشی، اســتراتژی، ماجراجویی، اکشن و غیره پشتیبانی می‌کند.

این توزیع لینوکسی ۳.۸ گیگابایت حجم دارد و می‌توانید آن را بر روی هارد دیسک یا دیسک زنده اجرا کنید.

اسپارکی لینوکس گیم‌اور ادیشن (SparkyLinux Game Over Edition)

17c2fab4 6323 456b 9ff6 ef329fecd0da معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

نسخه‌های مختلفی از اسپارکی لینوکس در دسترس اســت؛ اما این توزیع به طور خاصی بر گیمینگ تمرکز دارد و شاید کاربردی‌ترین نسخه‌ی جانبی اسپارکی لینوکس باشد. محیط دسکتاپ در نظر گرفـــــته شده برای این سیستم‌عامل LXDE اســت و تعداد زیادی بازی در کنار اســتیم، پلی‌آن‌لینوکس و واین به صورت پیش‌فرض بر روی آن نصب شده اســت. با نصب این سیستم‌عامل شما می‌توانید به راحتی به تعداد بسیار زیادی بازی رایگان و پولی دسترسی داشته باشید.

لینوکس برای امنیت و بازیابی

کالی لینوکس (Kali Linux)

کالی‌ لینوکس که قبلا با نام بک‌ترک شناخته می‌شد یک توزیع برای تست نفوذ اســت که در جوامع آنلاین امنیتی از آن زیاد اســتفاده می‌شود. این سیستم‌عامل بر پایه‌ی دبیان توسعه داده شده و انجام تست‌های امنیتی آنلاین را آسان می‌کند.

پارتد مجیک (Parted Magic)

52ff4c59 e511 4e50 a999 d6c0c8ca31f6 معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

پارتد مجیک اساسا یک ابزار مدیریت دیسک اســت که می‌توان با اســتفاده از آن دیسک سخت را پارتیشن‌بندی و کپی کرد. این سیستم‌عامل برای بازیابی آسان اطلاعات و پاک کردن امن اطلاعت نیز مورد اســتفاده قرار می‌گیرد.

جی‌پارتد (GParted)

d34d3700 44d2 41a8 ae9e 1649fce982e7 معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

هدف از توسعه‌ی جی‌پارتد این اســت که بتوان دیسک سخت را با طریقهی ساده، و با اســتفاده از یک رابط کاربری گرافیکی پارتیشن‌بندی کرد. نسخه‌ی اســتاندارد این ابزار در بسیاری از توزیع‌های لینوکسی اضافه خواهد شد. این نسخه اما یک نسخه‌ی کاملا مجزا اســت که از آن به عنوان یک سیستم‌عامل اختصاصی یاد می‌کنند. در هرحال همانند بسیاری از توزیع‌های لینوکسی دیگر امکان اجرای جی‌پارتد بر روی دیسک زنده وجود دارد. اگر می‌خواهید بدون وارد شدن به منوی بوت رایانه و سیستم‌عامل، دیسک سخت خود را مدیریت کنید، پیشنهاد می‌کنیم از جی‌پارتد اســتفاده کنید.

تِیلز (TAILS)

bef11944 dbd0 447a b052 5bbdd5b41466 معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

تیلز یک توزیع لینوکسی اســت که تماما بر پایه‌ی امنیت و حریم شخصی توسعه داده اســت. تیلز یک سیستم‌عامل زنده اســت که می‌توانید بر روی یک دی‌وی‌دی، یو‌اس‌بی یا کارت اس‌دی از آن اســتفاده کنید؛ بنابراین شما می‌توانید با این توزیع لینوکسی از هر رایانه‌ای اســتفاده کنید بدون اینکه ردی از فعالیت شما بر جای بماند. تمامی ارتباطات اینترنتی از طریق شبکه‌ی تور (TOR) مسیردهی می‌شوند و در نتیجه هویت کاربر مخفی باقی خواهد ماند. علاوه بر این ابزارهای رمزنگاری موجود در این سیستم‌عامل از تمامی طریقه‌های ارتباطی شما محافظت خواهد کرد.

لینوکس برای کسب و کار

ردهت اینترپرایز لینوکس (Red Hat Enterprise Linux)

fc19e973 636c 43bc b89f 864650c6ac35 معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

ردهت اینترپرایز لینوکس یکی از توزیعات تجاری مبتنی بر فدورا اســت که برای مشتریان تجاری توسعه داده شده اســت. این سیستم‌عامل به یکسری افزونه و گواهی مخصوص مدیران مجهز شده اســت.

سوس لینوکس اینترپرایز (SUSE Linux Enterprise)

6c72a381 cf8c 4996 ad73 d3c69026a377 معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی

این سیستم‌عامل برای اســتفاده‌های تجاری تولید شده اســت. سوس لینوکس اینترپرایز برای اســتفاده از برنامه‌های مختلف اداری بسیار مناسب اســت. این توزیع لینوکسی انعطاف‌پذیری زیادی دارد و می‌توان آن را بر روی انوع مختلفی از دستگاه‌ها نصب کرد. سیستم‌عامل مورد بحث همچنین برای پردازش‌های سنگین پایداری بسیار بالایی از خود نشان می‌دهد. افزون بر آنچه گفته شد بد نیست اشاره کنیم نسخه‌ی مخصوص سرور این سیستم‌عامل نیز منتشر شده اســت.

توزیع لینوکسی مورد علاقه‌ی شما کدام اســت؟

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته معرفی برترین سیستم عامل های لینوکسی اولین بار در مجله آنلاین میهنی ها. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما