• تاریخ : ۱۱ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : مطالب

324435 127 لجبازی‌های مرگ آفرین

ایمان رنجکش؛ بدون شک دریا و ساحل حیاتی‌ترین رکن گردشگری اســتان گیلان اســت که ســالانه بواسطه این ظرفیت حیاتی، پذیرای سیل عظیمی از گردشگران از گوشه و کنار کشور می‌باشیم.

هوا گرم می‌شود و پای در ماه‌های گرم ســال می‌گذاریم و از هم اکنونطیف بسیاری از گردشگران، گیلان را بعنوان مقصد خود برای گذراندن اوقاتی در کنار سواحل این اســتان انتخاب کرده اند.

دریا؛ این موهبت الهی در کنار ایجاد تمامی جلوه‌های زندگی بخش به روحیه انسان ها، بدترین شکل مرگ را نیز در دل خود جای داده اســت به نوعی که با اندکی غفلت و بی توجهی، آدمی را در آغوش مرگ قرار می‌دهد. لحظات خوشی که در ثانیه‌ای جای خود را به اندوهی بی پایان می‌دهد و حسرت آن تا آخر عمر بر دل خانواده‌ها باقی می‌ماند. می‌شود همان دل به دریا زدن و بازگشتی که هیچ وقت در کار نخواهد بود.

متاسفانه آمار غرق شدن مسافران در اســتان‌های شمالی، ســال به ســال در حال افزایش اســت که البته نمی‌توان دلیل آن را ضعف مدیریت سواحل دانست بلکه حجم گسترده‌ای از مسافران اســت که برهه به برهه وارد اســتان‌های شمالی خصوصا گیلان می‌شوند. آمارهایی که ســال به ســال رکورد قبلی خود را در جذب گردشگر می‌شکند و تمام این‌ها درحالی اســت که امکانات این اســتان تن‌ها به اندازه همان دو و نیم میلیون جمعیت بومی آن اســت درحالی که چندین برابر این جمعیت از ظرفیت آن بهره برداری می‌کنند.

مدتی اســت که از تشکیل ستاد ساماندهی سواحل و ایجاد طرح‌های ســالم سازی دریا می‌گذرد، ولی هنوز هم اکثر گردشگران شنا در نقاط خطرآفرین و مرگ آور را به شنا در این طرح‌ها ترجیح می‌دهند. هر چند که دولت یازدهم برای اولین بار بصورت ویژه برای این ستاد‌ها اعتبارات لازم را اختصاص داد، اما بازهم برای جذب گردشگر نیازداریم تا این محیط‌ها با جذابیت بیشتری همراه باشد.

محیط هایی که با عنوان طرح ســالم سازی دریا شناخته می‌شوند متشکل از قسمت‌های غواصی شده و امن سواحل اســت تا خانواده‌ها بتوانند در محیطی ایمن به شنا بپردازند و مخاطرات طبیعی جان آن‌ها را مورد تهدید قرار ندهد. این‌ها نشان می‌دهد که هدف در مرحله اول تامین امنیت جانی مردم اســت و سایر مسائل اجتماعی، شرعی و … در مراحل بعدی قرار دارند. متاسفانه مسافران با شنیدن نام طرح ســالم سازی مسائل حاشیه‌ای به ذهنشان خطور می‌کند و می‌خواهند با دهن کجی به سیاســت‌های تدارک دیده شده با آن‌ها لجبازی کنند. لجبازی هایی که به قیمت جانشان تمام می‌شود.

برای تابستان امســال ۴۰ طرح ســالم سازی دریا شامل ۸۰ شناگاه برای مردان و زنان در ۲۸۰ کیلومتر نوار ساحلی گیلان تدارک دیده شده اســت و چیزی بالغ بر ۵۰۰ ناجی غریق که امنیت جانی مسافران را حراســت می‌کنند. ولی متاسفانه بازهم شاهد هستیم که کثرت گردشگران همان ۳۰۰ نقطه خطرآفرین را به بعنوان مقصد خود انتخاب می‌کنند و در آغوش مرگ به شنا می‌پردازند.

آنچه مسلم اســت ستاد ساماندهی سواحل باید بیشتر انرژی خود را صرف تبیین اقدامات اصلی خود برای مردم یعنی حراســت از جان و ارائه خدمات مطلوب به گردشگران کند تا این مسافران با لجبازی از جان خود نگذرند.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته لجبازی‌های مرگ آفرین اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما