• تاریخ : ۳۰ام شهریور ۱۳۹۶
  • موضوع : آی تی

گوشی‌های آی‌فون۸ و آی‌فون X قادرند ویدئوهایی با کیفیت ۴K و نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه ضبط کنند. به علاوه این گوشی‌ها نخستین دستگاه‌های اپل هستند که از قابلیت کاهش حجم ویدئوهای ضبط شده به وسیله فرمت ویدئویی HEVC بهره‌مند شده‌اند.

الگوریتم‌های فشرده سازی فرمت HEVC این امکان را فراهم کرده که بدون کاهش کیفیت تصویر، فیلم های ضبط شده حجمی کم‌تر از نصف حالت معمول داشته باشند. از آن جایی که نسخه ۱۱ سیستم عامل آی‌او‌اس به تازگی منتشر شده، دیگر دستگاه‌های کمپانی اپل که به این نسخه آی تی سواد کوه شوند نیز می‌توانند از این فرمت ویدئویی جدید و ویژگی کاهش حجم فیلم‌های ضبط شده برخوردار شوند.

مطابق تصویری که در بالا مشاهده می‌کنید، تا قبل از این که این فرمت جدید قدم به دنیای آی‌فون‌ها بگذارد، این دستگاه‌ها برای یک دقیقه فیلم برداری با کیفیت ۴K و نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه حجمی معادل ۳۵۰ مگابایت را اشغال می‌کردند که با استفاده از فرمت ویدئویی جدید HEVC این رقم به ۱۷۰ مگابایت کاهش پیدا کرده است. این رقم بیش از ۵۰ درصد کم‌تر از حجمی است که تاکنون مورد استفاده قرار می‌گرفت. ضمن آن که یک فیلم یک دقیقه‌ای با کیفیت ۴K و نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه با فرمت جدید HEVC حجمی حدود ۴۰۰ مگابایت خواهد داشت. جدول زیر مقایسه کلی بین فرمت MP4 و HEVC در کیفیت‌ها و فریم‌های مختلف را نشان می‌دهد.

کیفیت

MP4

HEVC

۷۲۰p @ 30 fps

 ۶۰ مگابایت

۴۰ مگابایت

۱۰۸۰p @ 30 fps

۱۳۰ مگابایت

۶۰ مگابایت

۱۰۸۰p @ 60 fps

۱۷۵ مگابایت

۹۰ مگابایت

۴K @ 30 fps

۳۵۰ مگابایت

۱۷۰ مگابایت

۴K @ 60 fps

۴۰۰ مگابایت