• تاریخ : ۱۵ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : مطالب

مسابقه‌ی ساخت خودروهای کاملا متصل و نهایتا وسایل نقلیه‌ی خودران مدت‌های مدیدی اســت که شروع شده اســت. احتمالا به این زودی‌ها نتوان انتهای مسیر مسابقه و برنده‌ی نهایی آن را دید. در این گزارش- که بر اساس تحقیقات بازاریابی گسترده، مصاحبه با متخصصان صنعت خودرو، و ارتباط با تولیدکنندگان خودرو، تامین‌کنندگان قطعات و شرکت‌های فناوری سراسر جهان تدوین شده- بخش صنعت خودرو گروه مشاوره‌ی Strategy که زیرمجموعه‌ای از شرکت چند ملیتی خدمات حرفه‌ای ( PricewaterhouseCoopers PwC) محسوب می‌شود به این سوالات پاسخ داده اســت.

توما – امروزه ۷۰ نسبت از فطریقه جهانی خدمات کنترل وضعیت و تعمیر خودرو از راه دور توسط برندهای برتر انجام می‌شود. تا ســال ۲۰۲۲ به خاطر افت حاشیه‌ی سود این عدد تا ۵۰ نسبت کاهش خواهد یافت. اگر چه خدمات کنترل وضعیت و تعمیر خودرو از راه دور فطریقهی بالغ بر ۱۵۵ میلیارد دلار را تولید می‌کند اما بخش اعظم این ارزش با افت فطریقه قابلیت‌هایی مثل سیستم‌های راهبری، سرگرمی و ایمنی خنثی خواهد شد. این روندهای کاهش سود برای شرکت‌های سازنده‌ی تجهیزات اصلی و سایر تامین کنندگان قطعات هم رخ خواهند داد. صرف هزینه‌های بیشتر در بخش تحقیق و توسعه هم تبدیل به افزایش فطریقه کلی شرکت‌ها نخواهد شد. در زمینه‌ی تامین قطعات تا ســال ۲۰۳۰ سود تولیدکنندگان و تامین کنندگان سنتی از ۷۰ نسبت فعلی به کمتر از ۵۰ نسبت از سود کلی این صنعت خواهد رسید. در این میان احتمالا بازیگران جدید از جمله ارائه‌دهندگان فناوری‌های نو، خدمات سیار و سرویس‌های دیجیتال سودی ۱۲۰ میلیارد دلاری به جیب بزنند. بسیاری از تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان فعلی فاقد مهارت، چابکی و جسارت کافی برای تبدیل سریع شرکت‌های خود برای ارائه‌ی خدمات دیجیتالی و بهره‌بردازی از این تغییر و تحول هستند.

این گزارش در قالب هفت بخش تنظیم شده که هر کدام از آنها روی یک سوال کلیدی درباره‌ی فرصت‌ها و خطرات موجود در مدل‌های کسب‌وکار، اکوسیستم، رشد بازار، توزیع جغرافیایی و فناوری‌های درگیر در توسعه‌ی خودروهای متصل صنعت خودرو متمرکز شده‌اند:

• تغییر فناوری روی توزیع ارزش در صنعت خودرو که با سرعت بسیار زیادی در حال بازسازی اســت چه اثراتی خواهد داشت؟
• تولیدکنندگان خودرو چگونه می‌توانند سرمایه‌گذاری‌های انجام شده در وسایل نقلیه متصل یا خودران را جبران کنند؟
• سرعت رشد بازار خودروهای متصل چه میزان خواهد بود و فرصت‌های سودآوری بر حسب مناطق جغرافیایی، بخش خودرو و نوع آن چگونه طبقه‌بندی می‌شوند؟
• این تغییر گسترده‌ی صنعتی چه تاثیری روی تحول و دگرگونی فعالیت تامین‌کنندگان قطعات خواهد داشت و راهکار این شرکت‌ها برای موفقیت چه خواهد بود؟
• ورود چین به بازار خودروهای متصل چگونه خواهد بود و تلاش‌های این کشور که محرک آنها درخواســت خریدارانی کاملا خبره در دنیای دیجیتال و طیف گسترده‌ی نوآوری‌هاســت چه تاثیری روی خودروهای آینده خواهد داشت؟
• از فناوری خودروهای متصل در برابر حملات سایبری چگونه محافظت خواهد شد و تولیدکنندگان خودرو چگونه قادر به مرتفع کردن موثر چالش‌های مرتبط سازمانی و فنی خواهند بود؟
• فناوری‌های وسایل نقلیه‌ی خودران که مراحل اولیه‌ی توسعه را طی می‌کنند چگونه تجربه‌ی رانندگی را در آینده متحول خواهند کرد؟
تولیدکنندگان خودرو، تامین‌کنندگان قطعات و شرکت‌های فناوری در حال رقابت برای یافتن جایگاهی مناسب در این عرصه هستند. هدف ما در این گزارش ارائه‌ی محتوایی غنی اســت که درکی عمیق از جایگاه کنونی‌تان‌ به شما داده (در صورت داشتن شرکت فعال در صنعت خودرو) و اشاره‌ای به فعالیت‌هایی که برای موفقیت در آینده‌ی این صنعت مورد نیاز اســت هم خواهیم داشت.
1x1.trans فرصت‌ها، ریسک‌ها و آشفتگی‌های ساخت و اســتفاده از خودروهای متصل (Connected Cars)


سود صنعت خودرو در خطر
رانندگان سراسر جهان رفـــــته‌رفـــــته به روند رو به رشد اســتفاده از فناوری‌های دیجیتال در خودروهایشان عادت می‌کنند. بسیاری از قابلیت‌های عادی خودرو-مانیتورهای داده‌های عملکرد مثل سرعت، راندمان سوخت، میزان بنزین باقیمانده در باک؛ سیستم‌های دیجیتالی گرمایش و سرمایش، سیستم صوتی و عــکسی- به منظور رفاه حال راننده و ارائه اطلاعات کامل به وی، دیجیتالی شده‌اند. در حال حاضر خودروها-تلفن‌های هوشمند و سایر ابزارهایی که توسط رانندگان و مسافران حمل می‌شوند- به دنیایی از فایل‌های موسیقی قرار گرفـــــته در خدمات ابری، اطلاعات لحظه‌ای عبور و مرور و خدمات کمک‌رسانی جاده‌ای شخصی دسترسی دارند. نوآوری‌های اخیر به خودورها اجازه می‌دهد موقعیت خود را در بزرگراه تنظیم کرده، در صورت انحراف راننده‌ها به آنها هشدار دهد و حتی در صورت نزدیک شدن بیش از حد به خودروهای جلویی، سرعت آنها را کاهش دهد. روی هم رفـــــته باید گفت خودروهای آینده ترکیبی از جادوهای فناوری خواهند بود.
البته این ابتدای راه اســت و در آینده شاهد تکنولوژی‌های بسیار پیشرفـــــته‌تری هم خواهیم بود.

خودروهای آینده در مقایسه با آن چه که الان ارائه می‌شود نماینده‌ی تغییری بنیادین در شکل و عملکرد خواهند بود. اگر چه بسیاری از مفسران این آینده را در قالب خودروی خودران تعریف کرده‌اند اما این تنها بخشی از تغییراتی اســت که رخ خواهند داد. در حال حاضر وسایل نقلیه‌ی آینده به شکل‌های مختلفی ساخته می‌شوند هر چند بعید اســت تا ۱۰ یا ۲۰ ســال آینده شاهد عرضه‌ی عمومی آنها در خیابان‌ها و بزرگراه‌ها باشیم. با این حال تا آن موقع ابتکارات زیادی برای متحول کردن خودروها ارائه خواهد شد. سطوح جدیدی از اتصالات میان وسایل نقلیه ایجاد خواهد شد که سبب ارائه‌ی خدمات جدیدی داخل و خارج از خودروها خواهد شد. انواع جدیدی از خودروها برای اهدافی خاص مثل ناوگان‌های همسفری (مثل خدمات شرکت‌های اوبر و لیف) ساخته خواهند شد. فرهنگ خودرویی، شامل تصور رایج درباره‌ی مالکیت وسایل نقلیه و هدایت آنها نیز تغییر خواهد کرد. ضمنا مفهوم کارکردی خودرو و هدف آن نیز از اساس دستخوش تغییر و تحول بنیادین خواهد شد.

تغییراتی که در وسایل نقلیه‌ی موتوری رخ خواهند داد بدون شک صنعت خودرو را متحول خواهند کرد. زمانی که فناوری‌های خودروهای متصل به بلوغ برسند روی روندهای بازار و روابط تولیدکنندگان خودرو تاثیرگذار خواهند بود. وجود قابلیت‌هایی مثل حسگرهای ایمنی، ارســال پیام‌های دقیق حاوی اطلاعات تعمیر و نگهداری موتور و یکپارچگی تلفن‌های هوشمند در وسایل نقلیه‌ پیشرفـــــته، امری رایج محسوب می‌شود. در برخی حوزه‌ها شاهد واگذاری رهبری صنعت به بازیگران جدید خواهیم بود و شرکت‌های تولیدکننده قطعات اصلی (OEM) برای شتاب‌بخشی در زمینه‌ی نوآوری تحت فشار مدوام قرار خواهند گرفـــــت؛ این نوآوری‌ها نه تنها باید در حوزه‌ی فناوری رخ دهند بلکه در فرهنگ شرکت‌ها، رویکردهای ادغام و خرید سایر شرکت‌ها، سبک‌های مدیریتی و اســتخدام نیروهای با اســتعداد هم باید انجام شوند.
در این گزارش ما نگاهی عمیق به چگونگی متحول شدن خودروها از طریق فناوری‌ خواهیم پرداخت و ضمنا نتایج اقتصادی این تحول برای خیل عظیم سهامداران صنعت خودرو در سراسر جهان از جمله تولیدکنندگان خودرو، تامین‌کنندگان قطعات، شرکت‌های فناوری و نرم‌افزار، متصدیان ناوگان‌ها و … را هم بررسی خواهیم کرد. اما ابتدا بهتر اســت به حرکات بازار و تغییرات ساختاری که در حقیقت اساس پیشرفـــــت‌های فعلی و آینده خودروهای متصل و وسایل‌ نقلیه‌ی خودران هستند، نگاه جامع‌تری داشته باشیم.

1x1.trans فرصت‌ها، ریسک‌ها و آشفتگی‌های ساخت و اســتفاده از خودروهای متصل (Connected Cars)

در این گزارش از این تعاریف اســتفاده خواهیم کرد:
• خودروهای متصل: خودروهایی که به اینترنت دسترسی داشته و از حسگرهای متعددی اســتفاده کرده و به همین خاطر قادر به ارســال و دریافت سیگنال‌ها، درک محیط فیزیکی اطراف و تعامل با سایر وسایل نقلیه یا مراکز مختلف هستند.
• خودروهای خودران‌: با نام‌های دیگری مثل خودروهای خودکار یا رباتی هم شناخته شده و وسایل نقلیه‌ی موتوری هستند که بدون نیاز به راننده‌ی انسانی عمل کرده و موجب صرفه‌جویی در هزینه‌های حمل‌ و نقل شده و راحتی و امنیت بیشتری برای همگان به ارمغان خواهند آورد.
این گزارش شامل نتایج پژوهش خودروهای متصل ۲۰۱۶ اســت؛ این سری مطالعات از ســال ۲۰۱۳ آغاز شده و پژوهش فعلی نگارش چهارم محسوب می‌شود. این پژوهش ســالانه توسط گروه Strategy& که در حقیقت گروه‌ی مشاوره‌ی اســتراتژیک شرکت PwC اســت، انجام می‌شود. گزارش فعلی بر اساس تجزیه و تحلیل ظرفیت بازار، نوآوری‌ها و داده‌های رشد هر بخش، تحقیقات از مشتری و مصاحبه با رهبران صنعتی تنظیم شده اســت. این گزارش فناوری‌های دخیل در توسعه‌ی اشکال جدید وسایل موتوری، جنبش‌های احتمالی این صنعت و بازار احتمالی فعلی و آینده‌ی آنها را بررسی خواهد کرد.
چهار روند متحول‌کننده‌ی رقابت در صنعت خودرو
پیشرفـــــت به سوی خودروهای متصل و خودران‌ها با چهار روند وابسته به یکدیگر هدایت می‌شود. این روندها منجر به بروز تغییراتی در ماهیت خودروها و نحوه‌ی اســتفاده از آنها خواهند داشت.
• فناوری‌های کاملا نوین با قیمت‌هایی پایین: امروزه نوآوری‌های تکنولوژیکی با سرعت سرسام آوری رشد می‌کنند. از جمله‌ی این نوآوری‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد: ارتقای کیفیت اتصالات (با اســتفاده از نسل پنجم فناوری بی‌سیم که قادر به به اســتریم آنی داده‌ها از فضاهای ابری اســت؛ افزایش فوق‌العاده سرعت محاسباتی مورد نیاز برای اجرای هوش مصنوعی مورد نیاز برای هدایت خودروهای خودران؛ تکامل حسگرهای ارزان‌ قیمت که قابلیت ادراک محیط را برای خودرو فراهم کرده و نهایتا عرضه‌ی نرم‌افزارهای بسیار پیشرفـــــته‌ای که تمام این قابلیت‌ها و عملکردها را با یکدیگر ترکیب می‌کند. شرکت‌های خلاق، هم تولیدکنندگان مطرح فعلی و هم بازیگران جدید وارد شده از صنعت فناوری بالطبع در فناوری‌های جدید و خدمات نو سرمایه‌گذاری می‌کنند. این مســاله در بازار خودروهای برتر یعنی جایی که تولیدکنندگانی مثل BMW و Tesla در حال به اوج رساندن همه چیز هستند کاملا مشهود اســت اما سایر انواع وسایل نقلیه‌ی متصل مثل خودروهای شهری، تاکسی‌های رباتی و حتی اتوبوس‌هایی که با چاپ ۳بعدی ساخته می‌شوند هم در حال توسعه‌اند.

1x1.trans فرصت‌ها، ریسک‌ها و آشفتگی‌های ساخت و اســتفاده از خودروهای متصل (Connected Cars)

• بازیگران فناوری‌های پیشرفـــــته سرعت بالایی دارند: شرکت‌های فناوری غیرسنتی صرفا به ارائه‌ی خدمات جدید در قالب ویژگی‌های اضافه به خودروها بسنده نمی‌کنند. شرکت‌های جدید در تمام تکنولوژی‌هایی که به هر نحوی با خودرو مرتبط‌اند دست برده‌اند و به این ترتیب در حال متحول کردن زنجیره‌ی ارزش فناوری‌ وسایل نقلیه‌ی قدیمی هستند. برای مثال شرکت Mobileye یک راهکار کامل ”سیستم روی چیپ“ برای سیستم‌های پیشرفـــــته کمک به راننده ارائه می‌دهد و انویدیا سیستم‌هایی برای عملکردهای داشبورد، هدایت خودکار و مسیریابی ارائه می‌دهد. ضمنا گزارش شده که اپل ۱۰ میلیارد دلار در پروژه‌ی iCar سرمایه‌گذاری کرده و گوگل هم در حال کار روی سیستم‌ عامل مخصوصی برای خودروهای متصل و خودران اســت. خودروهای خودران گوگل تا حالا بیش از دو میلیون و چهارصد هزار کیلومتر را طی کرده‌اند. این شرکت‌ها و سایر بازیگران جدید عملکردی متفاوت از تولیدکنندگان و تامین‌کنندگان سنتی داشته و تمایل بسیار زیادی برای تست ایده‌های جدید و سرعت بخشی به چرخه‌های توسعه‌ی محصول دارند. مدل‌های کسب‌ و کار این شرکت‌ها که مبتنی بر داده‌هاســت هم متفاوت اســت و تکیه‌ی بسیار زیادی روی منافع خدمات پیوسته و فطریقه اطلاعات دارد. به همین دلیل این شرکت‌ها نه تنها خودروها را تغییر خواهند داد بلکه نحوه‌ی عملکرد کلی این صنعت را متحول خواهند کرد. چه کسانی در زنجیره‌ی تولید خودرو تا تحویل آن به مشتری خواهند بود؟ چه کسانی حق پیروزی خواهند داشت؟ بسیاری از بازیگران جدید، از بازار خودرو به عنوان جذاب‌ترین مکان برای ورود به این صنعت یاد می‌کنند.

• مفاهیم جدید جا‌به‌جایی و افزایش مشتریان شهرنشین: ذائقه‌ها و علایق خریداران احتمالی خودروها دستخوش تغییرات عمده‌ای شده اســت. به نظر می‌رسد ساکنان شهرنشین در بازارهای غربی اشتیاق برای مالکیت خودرو را از دست داده‌اند، روندی که به خاطر تمایل‌ آنها برای انتقال به مناطقی از شهر که در آنها نیازی به اســتفاده از خودروی شخصی نبوده، حمل و نقل عمومی به سادگی در دسترس اســت و اســتفاده از اپلیکیشن‌های همسفری مرتفع کننده‌ی نیازهاســت، تشدید شده اســت. نسل هزاره با مسائل توان مالی دست و پنجه نرم می‌کنند؛ بعضی از آنها با والدین خود زندگی کرده یا در خانه‌های اشتراکی زندگی کرده به همین دلیل قید مالکیت منزل مسکونی را زده‌اند. اگر چه فطریقه خودرو در امریکا به بالاترین میزان خود رسیده اســت، داشتن توان مالی برای تهیه خودروها یک محدودیت کلیدی برای رشد آینده‌ی این صنعت خواهد بود. حرکت به سمت سرویس‌های به اشتراک‌گذاری خودرو و همسفری بیشتر ناشی از کاهش چشمگیر هزینه‌های حمل و نقل اســت که به خاطر ورود خودروهای متصل رخ خواهند داد. ضمنا در چین –کشوری که طبقه‌ی متوسط عظیم و رو به رشد آن همچنان رویای خرید خودروی شخصی داشته و در آینده بزرگ‌ترین بازار جدید فطریقه خودرو خواهد شد- رانندگان جدید توقع بسیار بالایی از امکانات اتصالی و خدمات در خودروهای خریداری شده دارند.

• تکامل قوانین و محدودیت‌های سیاســت‌ها: حرکت قوانین و سیاســت‌ها همواره کندتر از پیشرفـــــت‌های تکنولوژیک اســت، حداقل در آغاز یک فاز جدید شاهد چنین مســاله‌ای هستیم. برای مثال کمربندهای ایمنی برای اولین بار در ســال ۱۹۴۹ به عنوان یک گزینه‌ی اختیاری به مشتری پیشنهاد می‌شدند اما قانون اجباری اســتفاده از آنها برای اولین بار در ســال ۱۹۷۰ و در منطقه‌ی ویکتوریای اســترالیا تصویب شد. شاید بعد از تکامل فناوری وسایل نقلیه بدون راننده از قانونگذاران انتظار پاسخگویی و وضع قوانینی مبنی بر امنیت کامل این خودروها را داشته باشیم. هر چند شهرها جنبش‌هایی در زمینه‌ی تشویق عدم اســتفاده از خودروهای شخصی (خصوصا مدل‌هایی که با برق کار نمی‌کنند) از طریق سیاســت‌های عمومی مثل قیمت‌گذاری تراکم و ساخت جاده‌ی اضافی برای دوچرخه‌ها یا درگیری مستقیم در زمینه‌ی وضع قوانین سخت علیه آلودگی هوا، ایجاد کرده‌اند.
چنین روندهایی این مســاله را توضیح می‌دهند که چرا تولیدکنندگان خودرو سرمایه‌گذاری‌های گسترده‌ای در فناوری‌های متصل، خدمات جدید همسفری و یا سایر راهکارهای حمل و نقل مثل سرمایه‌گذاری تویوتا در اوبر، فولکس‌واگن در Gett و جنرال موتورز در لیفت انجام می‌دهند. ضمنا این مســاله ورود بازیگران دیجیتالی مثل گوگل، اپل و علی‌بابا که مبنای کار آنها داده‌ بوده و همگی برای تغییر حمل و نقل عمومی (و غیر عمومی) بسیج شده‌اند را به خوبی توجیه می‌کند.

تغییر در سودآوری صنعت ساخت خودرو
با توجه به عوامل متعدد اثرگذار روی صنعت خودرو و همچنین ورود بازیگران جدید که به دنبال گرفـــــتن سهم خود هستند –و ضمنا وجود ابهامات گسترده‌ای که تشخیص سره را از ناسره دردسر می‌کند- در حال حاضر در این صنعت میزان فرصت و خطر برابر اســت. با تغییر حرکت سودها و منافع از سخت‌افزار به نرم‌افزار، از محصولات به خدمات و از اقتصاد سنتی به جدید، بعضی از بازیگران پیروز میدان بوده و بعضی دیگر شکست خواهند خورد. در عــکس ۱ نحوه‌ی تغییر احتمالی صنعت در صورت ادامه داشتن روندهای کنونی را بین ســال‌های ۲۰۳۰-۲۰۱۵ ملاحظه می‌کنید.
روی هم رفـــــته صنعت تولید خودرو ســالم به نظر می‌رسد و عواید آن از ۵ به ۷٫۸ تریلیون دلار و سود خالص از ۴۰۰ به ۶۰۰ میلیارد دلار رسده اســت. البته نگاهی دقیق‌تر نشان می‌دهد که تغییرات در ارزش ایجاد شده از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. بخش اعظم این رشد کلی ناشی از بازارهای در حال پدیدار شدن اســت، در حالی که رشد بازارهای غربی تغییری نخواهد کرد و حتی امکان افت اندک آن هم وجود دارد. عواید تولیدکنندگان خودرو افزایش خواهد یافت اما همانند کمتر شدن سهم‌شان از سود خالص، سهم عواید کلی آنها هم افت خواهد کرد. بازار لوازم یدکی و جانبی حداقل در کوتاه مدت با سرعت بیشتری رشد خواهد کرد چرا که همسفری موجب افزایش حجم جا‌به‌جایی‌ها خواهد شد اما در آینده با رشد وسایل نقلیه الکترونیکی شاهد افت آن خواهیم بود. عواید تامین‌کنندگان از موتورها، وسایل داخلی و شاسی به ساخت تجهیزات الکترونیکی، نرم‌افزار، خدمات ابری و باتری‌ها تغییر مسیر خواهد داد. و حتی منافع حاصل شده از همسفری، ناوگان‌های رباتی و سایر بخش‌های مشابه در کنار عواید فطریقه خدمات کاملا دیجیتال مثل سرگرمی‌ها‌ی آن‌بورد و ارائه اطلاعات مبتنی بر مکان هم سرعت رشد بیشتری خواهند داشت.
1x1.trans فرصت‌ها، ریسک‌ها و آشفتگی‌های ساخت و اســتفاده از خودروهای متصل (Connected Cars)


به این ترتیب شاهد دو شاخه‌ای شدن سود خالص این صنعت خواهیم بود. با حرکت این صنعت به سمت وسایل نقلیه‌ی کم هزینه و نه چندان متمایز مثل تاکسی‌های رباتی، سود خودروهای جدید کمتر خواهد شد زیرا ناوگان‌های رباتی سازندگان خودرو را در زمینه‌ی قیمت‌‌گذاری تحت فشار قرار داده و هزینه‌ی به‌کارگیری فناوری در خودروها هم افزایش خواهد یافت. اما تامین‌کنندگان تجهیزات الکترونیک و فناوری (که شامل باتری‌ها هم می‌شود) از رشد ظرفیت بسیار زیاد و حاشیه‌های سود بالایی که تجهیزات پیشرفـــــته برای آنها به ارمغان خواهند آورد، منتفع خواهند شد. به لطف رشد فزاینده‌ در این کسب و کارها و حاشیه‌های سود ســالم کسب شده، همسفری و خدمات دیجیتال سهم بزرگ‌تری از سود کلی به خود اختصاص خواهند داد.

 

ادامه دارد …

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته فرصت‌ها، ریسک‌ها و آشفتگی‌های ساخت و اســتفاده از خودروهای متصل (Connected-Cars) اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما