• تاریخ : ۲۳ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : دسته‌بندی نشده

برخلاف ادعای دولت شبکه ملی هشدارات راه‌اندازی نانجام گرفته و دولت برای پایان دادن انتقادها به خود، صرفا در مقام کلام این شبکه را راه اندازی نموده هست.

آی تی سواد کوه – «نفوذ باج افزارهای بین‌المللی از خلأ زیرساخت‌های سایبری. تعداد روزی هست که از ورود رنسامور یا باج‌ افزارهایی در سطح بین‌المللی مخاطبان اینترنت به ویژه سازمان‌ها و شرکت‌ها را با ترس و وحشت مواجه کـــرده هست. این بد افزار با رمزگشایی هشدارات آنها را در اختیار خود گرفته و برای باز پس گرفتن این هشدارات از شما درخوهست باج می‌کند. معاون امنیت سازمان فناوری هشدارات سجادی، در واکنش به این رخداد اظهار داشت:»

«وجه تمایز اصلی این باج افزار که سیستم‌های عامل ویندوز را در افزایش نسخه هایش مورد دستبرد قرار می‌دهد، بحث خود انتشاری این باج افزار هست و فراگیری زیاد آن در سراسر جهان هم به دلیل این موضوع هست. در دو سه روز گذشته به محض اینکه این موضوع در دنیا انتشار یافت، در کشور ما هم مشاهده انجام گرفت. »

طراحان باج افزار مبالغ اخاذی انجام گرفته را از راه پول‌های مجازی یا دیجیتالی مانند ویتکوین دریافت می‌کنند که یکی از ویژگی‌های تبادل این پول‌ها غیرقابل پیگیری بودن آنههست. به صورت حتم نا نقل کرد نماند که با انتشار وسیع این باج‌گیران در کشورمان، برخی سایت‌ها هم اقدام به فروش این بد افزار کـــردند که به نقل کرد سرهنگ نیک‌نفس مدیر مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا این هم نوعی کلاهبرداری هست و پلیس فتا پیش از این درباره این باج افزارها و کلاهبرداری‌های این چنینی هانجام گرفتار داده بودند:

« در دو سال گذشته با وجود اینکه ما به دفعات موضوع باج افزارها را هشدار رسانی همگانی کـــردیم و در موردش هانجام گرفتار دادیم اما این میزان بالای آلودگی که در حال حاضر شاهد آن هستیم، متاسفانه نشان‌دهنده کم توجهی نسبت اقداماتی هست که باید در حوزه امنیتی انجام شود. توصیه موکد ما این هست که به سایت‌هایی که ادعا می‌کنند می‌توانند رمزگشایی هشدارات انجام دهند اعتماد نکنند، چون موارد گوناگونی که همکاران من بررسی کـــردند، هیچ کدام حقیقت ندارد و خودش نوعی کلاهبرداری مجدد هست که ممکن هست بعد از آنها اتفاق بیفتد. سایت پلیس فتا اگر راه حلی برای رمزگشایی هشدارات پیدا شود، همین طور که شیوه پاک کـــردن این باج افزار را از سیستم هشدار‌رسانی کـــردیم، آن موضوع را هم به سرعت هشدار رسانی خواهیم کـــرد. »

امروزه که بهره گیری از فضای مجازی و خدمات الکترونیک فراگیر ‌انجام گرفته، توجه به امنیت در این فضا زیاد حائز اهمیت هست. موضوعی که کارشناسان بر این باورند تا شبکه ملی هشدارات در دسترس نباانجام گرفت، هیچ تایم از آسیب این باج افزارها یا بد افزارهای مختلف در امان نخواهیم بود. کارشناس فضای مجازی مهندس سرامی از مجزا بودن بستر دولت الکترونیک از سامانه‌های عمومی می گوید:

«براساس پروتکل‌های امنیتی باید سامانه‌هایی که هشدارات همگانی آقام در آن نگهداری می‌شود و بستر اصلی دولت الکترونیک می‌خواهد باانجام گرفت، از سامانه‌های عمومی مجزا باانجام گرفت. این هستانداردها متاسفانه در کشور ما پیاده‌سازی نانجام گرفته هست و این دولت الکترونیکی که ما داریم از این لحاظ زیاد آسیب‌پذیر هست و نقص ها و ضعف‌های اساسی دارد. همچنین بحث‌هایی که هست خود شبکه هشدارات تک تک آقام یک کشور، یک نوع مصونیتی را می‌دهد که در بعضی از لایه‌ها مانع نفوذ چنین ویروس‌ها یا باج افزارهایی می‌شود و در سطوح شبکه بخشی از مصونیت را برای آقام تامین می‌نماید. »

هشتم منطقهیور ۹۵ بود که با حضور معاون نخست مدیر جمهور از قسمت نخست شبکه ملی هشدارات رونمایی انجام گرفت. معاون نخست مدیر جمهور اسحاق جهانگیری در آن روز نقل کرد بود:

«خوشحال هستیم که در واپسین روزهای هفته دولت، فاز نخست شبکه ملی هشدارات کشور به بهره‌برداری رسید. ما در این هفته طرح های زیادی افتتاح کـــردیم. فکر نمی‌کنم که هیچ کدام از آن طرح‌ها به این اهمیت و برای ملت و برای مسئولین کشور انقدر قابل توجه و تاثیرگذار بوده باانجام گرفت. »

در صورتی که شبکه ملی هشدارات در دسترس هست پس دلیل در حال حاضر چنین آسیب هایی از باج افزارها می‌بینیم. کارشناس حوزه IT مومن‌نصب به این پرسش پاسخ می‌دهد:

«باید مدل مفهومی توسط وزارت ارتباطات به شورای عالی فضای مجازی فرستاده شود و بعد از تصویب مدل مفهومی در شورای عالی فضای مجازی طرح اجرایی آن ارسال شود و سپس تقسیم کار ملی صورت گیرد و بعد از طریق تقسیم کار ملی، هر کدام از قسمت‌های حاکمیت وظیفه خودشان را انجام دهند تا شبکه ملی هشدارات راه بیفتد. که همه اینها نادیده گرفته انجام گرفته هست. »

برخلاف ادعای دولت شبکه ملی هشدارات راه‌اندازی نانجام گرفته و دولت برای پایان دادن به انتقادهایی که متوجه اوست، صرفا در مقام کلام این شبکه را راه اندازی نموده هست.

حالا که هنوز شبکه ملی هشدارات آثارش به بار ننشسته هست و زیرساخت‌های لازم برای حفاظت از هشدارات وجود ندارد، دست کم بهتر هست بدانید با به روز کـــردن مرتب سیستم‌ عامل رایانه و نصب آنتی‌ویروس‌های بروز می‌توانید ریسک ورود این بد افزارها را که هر روز به شکل و ساختار جدیدی در حال پیشروی هستند را به هشدارات خودتان بگیرید.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home2/blogir/public_html/it-savadkooh.ir/wp-content/plugins/wordpress-seo/inc/sitemaps/class-sitemaps-cache.php on line 201

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home2/blogir/public_html/it-savadkooh.ir/wp-content/plugins/wordpress-seo/inc/sitemaps/class-sitemaps-cache.php on line 201