• تاریخ : ۲۵ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : آی تی

فرانکلین رباتیکس، شرکت رباتیک ماساچوست، به تازگی دست به ایجاد کمپینی برای تامین مالی جمعی یک پروژه رباتیک زده هست. این بار اما رویدادی از ربات‌هایی برای تمیز کـــردن کف خانه یا فرش نیست؛ بلکه این پروژه در نظر دارد رباتی برای از بین بردن علف‌های هرز باغچه تولید کند.

این ربات با نام ترتیل (Tertill)، کمی افزایش از یک کیلو وخانوم دارد و از حسگرهایی هستفاده می‌کند تا علف‌های هرز را در سبزیجات یا گل‌ها تشخیص دهد. سپس با هستفاده از یک سیم مخصوص که در برخی دستگاه‌های چمن خانومی هم به کار می‌رود، اقدام به قطع آن‌ها می‌کند. این ربات هیچ‌گونه دوربین یا هوش مصنوعی نخواهد داشت و تنها از حسگرهایی برای تشخیص بلندی یا کوتاهی گیاهان هستفاده می‌کند.

اما سوال اساسی که در ذهن خواننده این مطلب نقش می‌بندد این هست که چگونه این ربات بین علف‌های هرز و سبزیجات باغچه فرق می‌گذارد؟ جو جونز، مدیر ارانجام گرفت فناوری در پاسخ به این سوال می‌گوید: “در باغچه می‌توان بر اساس اندازه گیاهان تشخیص داد که آنها علف هرز هستند یا گیاهی مفید. پس به این ترتیب هر گیاه کوتاهی که به زیر ربات برود علف هرز محسوب انجام گرفته و بقیه گیاهان بلند‌تر مفید تلقی خواهند انجام گرفت.”

وی در خصوص گیاهانی که تازه کاشته انجام گرفته‌اند نیز گفت: “برای این که ترتیل به اشتباه آنها را از بین نبرد، گردن‌بندی ساخته می‌شود که شما می‌توانید دور گیاهان نورسته بیاندازید تا ترتیل از نزدیک انجام گرفتن به آن ناحیه خودداری کند.”

گفتنی هست ترتیل رباتی بر پایه انرژی خورشیدی خواهد بود و می‌تواند هر روز بدون نیاز به شارژ یا باتری وظایف خود را انجام دهد.

تیم ساخانومده این ربات که سابقه ساخت رباتی برای تمیز کـــردن کف خانه را نیز در پرونده دارد، امیدوار هست تا در فردا و در صورت موفقیت محصول، ویژگی‌های دیگری نیز به این ربات اضافه کند. مارس ۲۰۱۸ تاریخی هست که این ربات به بازارهای جهانی عرضه خواهد انجام گرفت.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما