• تاریخ : ۸ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : دسته‌بندی نشده

با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، بودجه اختصاص یافته برای این پرنده نظامی نیز قطع شد و توسعه بیشتر آن تنها با کمک مالی توسط خود کمپانی سوخو میسر بود.

توما؛ مجله عــکسی سلاح سوخو- ۴۷ هواپیمای جنگنده مافوق صوت ساخت کمپانی روسی سوخو بوده که تحت عنوان “برکوت” به معنای عقاب طلایی نیز معروف اســت. در واقع برکوت عقاب طلایی آسیایی اســت که بیشتر در طبیعت هیمالیا دیده می شود.  این پرنده نظامی اوایل دهه ۱۹۹۰ تولید شد و ویژگی اصلی آن بال های رو به جلو اســت که سوخو- ۴۷ را از سایر جنگنده های هم رده خود متمایز می سازد. این خصوصیت بارز به هولپیما چالاکی و قدرت مانور بالایی می دهد. با این حال سوخو- ۴۷ هیچ گاه وارد خط تولید انبوه نشد و تکنولوژی های پیشرفـــــته به کار گرفـــــته شده در طراحی این پرنده، بعد ها در جنگنده های دیگری همچون سوخو- ۳۵ و جنگنده نسل پنجمی سوخو پک فا تجلی یافت.

با وجود چنین برنامه هایی، در تاریخ ۱۱ اوت ســال ۲۰۱۴ ژنرال ویکتور باندارف؛ فرمانده نیرو های هوایی روسیه اعلام کرد که روند تحقیق و توسعه پیرامون پروژه سوخو- ۴۷ همچنان ادامه دارد و نمونه جدیدی از این هواپیما در آینده نزدیک معرفی خواهد شد.

طراحی و توسعه

سوخو- ۴۷ در اصل با کد اس- ۳۷ شناخته می شده اســت تا آن که در ســال ۲۰۰۲ به سوخو- ۴۷ تغییر نام پیدا کرد. همان طور که پیش تر نیز اشاره شد، این پرنده نظامی به صورت رسمی به برکوت؛ عقاب طلایی مشهور بوده و حیاتی ترین جنگنده آزمایشی روسیه به منظور تست مواد اولیه کامپوزیتی به کار رفـــــته در ساخت هواپیما و همچنین سیستم های کنترلی پیشرفـــــته به شمار می رود.

««برای مشاهده عــکــس هـا در اندازه بزرگ روی آنها کلیک کنید»»

713513 556 برکوت؛ عقاب طلایی روس ها!(+تصــویر)

713514 463 برکوت؛ عقاب طلایی روس ها!(+تصــویر)

موسسه مرکزی آئروهیدرودینامیک که در ســال ۱۹۱۸ در مسکو بنیان گذاری شد، به خوبی با مزایای تکنولوژی بال های رو به جلو آشنایی دارد و تاکنون نیز در پروژه های نظامی مختلفی کارایی آن را مورد تحقیق و بررسی قرار داده اســت. تکنولوژی بال های رو به جلو به ویژه در حملاتی که از زاویه بالا صورت می گیرد، امکان کنترل هر چه بهتر قسمت متحرک بال هواپیما را برای خلبان به ارمغان آورده و در نهایت شانس برد را افزایش می دهد. با توجه به مزایای متعدد سوخو- ۴۷، روند ساخت این پرنده به سفارش نیروی هوایی شوروی در ســال ۱۹۸۳ آغاز شد اما با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، بودجه اختصاص یافته برای این پرنده نظامی نیز قطع شد و توسعه بیشتر آن تنها با کمک مالی توسط خود کمپانی سوخو میسر بود. سوخو- ۴۷ نیز همانند همتای آمریکایی خود؛ گرومن ایکس- ۲۹ نمونه اولیه ای بود که با هدف الگو برداری برای ساخت جنگنده های پیشرفـــــته تر در آینده طراحی و متولد شد.

از نظر ابعاد سوخو- ۴۷ تشابه بالایی با جنگنده های سوخو قدیمی تر و سوخو- ۳۵ دارد. برای کاهش هزینه ها تا جای ممکن، در ساخت سوخو- ۴۷ از کابین جلو و ارابه فرود خانواده سوخو- ۲۷ اســتفاده شده اســت. با این حال هواپیما مجهز به محفظه سلاح داخلی و فضایی اختصاصی برای نصب رادار های پیشرفـــــته نیز خواهد بود. اگرچه در کل این پرنده نظامی عمده طراحی خود را مدیون همتای آمریکایی اســت، با این حال سوخو- ۴۷ بزرگ تر بوده و معنای کامل تری از یک هواپیمای جنگی موفق را به نمایش می گذارد.

713515 984 برکوت؛ عقاب طلایی روس ها!(+تصــویر)

مانور پذیری

سوخو- ۴۷ مهارت بالایی برای پرواز در سرعت های مادون صوت داشته که هواپیما را در راســتای تغییر زاویه و مسیر حمله خود در کمال چابکی مستعد می سازد. این جنگنده در ارتفاعات بالا از حداکثر سرعت ۱٫۶ ماخ برخوردار اســت. تکنولوژی بال رو به جلو مزایای متعددی دارد که چند مورد از حیاتی ترین آن ها به قرار زیر خواهد بود:

– تصــویر العمل سریع تر در شرایط بحرانی مانند سقوط هواپیما

– برد بالا تر در سرعت های مادون صوت

– پایداری بیشتر در صورت حمله

– کاهش بیشتر در حداقل سرعت پرواز

– مسافت کوتاه تر مورد نیاز به منظور برخاســت و یا فرود

بال ها

بال های رو به جلو در ظاهر سوخو- ۴۷ نیز تاثیر به سزایی داشته و آن را تبدیل به هواپیمایی غیر معمول کرده اســت. اما ناکامی که در مورد این نوع بال وجود دارد، وارد آمدن فشار بیشتر روی بال به صورت هندسی خواهد بود و این مسئله خود نقطه ضعفی بزرگ محسوب می شود. اصلی ترین راه کار برای حل این دردسر، طراحی بال به نحوی اســت که بتواند حین چرخش پرنده تاب بخورد و از فشار اضافی روی بال ها بکاهد.

713516 366 برکوت؛ عقاب طلایی روس ها!(+تصــویر)

مشخصات سوخو- ۴۷

 

+ مشخصات عمومی

– خدمه: ۱

– طول: ۲۲٫۶ متر

– پهنای بال: ۱۵٫۱۶ متر الی ۱۶٫۷ متر

– ارتفاع: ۶٫۳ متر

– مساحت سطح بال: ۶۱٫۸۷ متر مربع

– وزن خالی: ۱۶،۳۷۵ کیلوگرم

– وزن بارگیری شده: ۲۵،۰۰۰ کیلوگرم

– بیشینه وزن برخاســت: ۳۵،۰۰۰ کیلوگرم

– موتور هواگرد: ۲ موتور توربوفن Lyulka AL-37FU

– رانش خشک: ۸۳٫۴ کیلو نیوتون

– رانش با پس سوز: ۱۴۲٫۲ کیلو نیوتون

 

+ عملکرد

– حداکثر سرعت: ۱٫۶ ماخ معادل ۱،۷۱۷ کیلومتر بر ساعت (این ارقام در تست های پرواز انجام گرفـــــته به دست آمده اند)

– سرعت کروز: ۱،۸۰۰ کیلومتر بر ساعت با رانش خشک

– برد: ۳،۳۰۰ کیلومتر

– سقف پرواز: ۱۸،۰۰۰ متر

– بارگیری بال: ۲۳۳ کیلوگرم بر متر مربع

– نسبت نیرو به وزن: ۱٫۱۶ بارگیری شده و ۱٫۷۷ خالی

 

+ جنگ افزار

– تفنگ ها: یک عدد توپ اتوماتیک ۳۰ میلی متری GSh-30-1 با ۱۵۰ دور

– موشک ها: ۱۴ محل مخصوص جای گذاری موشک شامل ۲ جایگاه در نوک بال، ۶ الی ۸ جایگاه زیر بال و ۴ الی ۶ جایگاه قسمت زیرین بدنه

موشک ها شامل موشک های هوا به هوا R-77, R-77PD, R-73, K-74 و هوا به سطح X-29T, X-29L, X-59M, X-31P, X-31A, KAB-500, KAB-1500 هستند.

جنگنده سوخو- ۴۷ نخستین پرواز خود را در تاریخ ۲۵ سپتامبر ســال ۱۹۹۷ انجام داد.

713517 939 برکوت؛ عقاب طلایی روس ها!(+تصــویر)

 

713518 256 برکوت؛ عقاب طلایی روس ها!(+تصــویر)

713519 509 برکوت؛ عقاب طلایی روس ها!(+تصــویر)

713520 262 برکوت؛ عقاب طلایی روس ها!(+تصــویر)

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته برکوت؛ عقاب طلایی روس ها!(+تصــویر) اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home2/blogir/public_html/it-savadkooh.ir/wp-content/plugins/wordpress-seo/inc/sitemaps/class-sitemaps-cache.php on line 201

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /home2/blogir/public_html/it-savadkooh.ir/wp-content/plugins/wordpress-seo/inc/sitemaps/class-sitemaps-cache.php on line 201