• تاریخ : ۲۸ام فروردین ۱۳۹۷
  • موضوع : آی تی

حدودا ۳ ماه پیش بود که مشخصات اولیه استاندارد شبکه مخابراتی ۵G مشخص شد و دیروز هایسنس اعلام کرد که سال ۲۰۱۹ گوشی موبایل ۵G تولید و عرضه خواهد کرد. بدون شک سال ۲۰۱۹ آغاز موج گوشی های موبایل ۵G خواهد بود و در حالی که هنوز اپراتورها در حال توسعه زیرساخت خود هستند می توان انتظار داشت که یک تا دو سال بعد شاهد انفجار استفاده از نسل پنجم ارتباطات مخابراتی در سراسر دنیا باشیم. حالا هوآوی که یکی از شرکت های پیشرو در زمینه زیرساخت شبکه های مخابراتی محسوب می شود اعلام کرده اولین موبایل ۵G این شرکت نیمه دوم سال ۲۰۱۹ معرفی می شود! در ادامه با آی تی سواد کوه همراه باشید تا در این زمینه بیشتر صحبت کنیم.

همانطور که در تصویر اصلی مطلب می بینید، هوآوی میت ۱۰ پرو اولین موبایل با پشتیبانی از دو سیم کارت که هر دو روی شبکه ۴G ثبت می شوند است و این پیشرو بودن هوآوی را چه در زمینه ارایه زیرساخت های مخابراتی و چه ارایه زیرساخت های استفاده از جدیدترین نسل های مخابراتی نشان می دهد. علاوه بر این که این شرکت به اپراتورهای موبایل برای ارایه شبکه ۵G کمک خواهد کرد، چیپست مخصوص خود را برای استفاده از این شبکه ارایه خواهد کرد.

چیپست Balong 5G01 هوآوی در نمایشگاه MWC 2018 به نمایش در آمد به نوعی اولین مودم شبکه ۵G است و امکان انتقال اطلاعات تا سرعت ۲٫۳ گیگابیت برثانیه را داشت. اندازه این چیپست به اندازه ای است که علاوه بر خودروها می تواند در مودم های مخصوص نیز استفاده شود اما برای استفاده در موبایل هنوز آماده نیست. پیش بینی می شود تا میانه سال ۲۰۱۹ شاهد معرفی اولین موبایل ۵G هوآوی باشیم و اگر هوآوی به همین فرمان (!) به نام گذاری ادامه دهد باید بگوییم هوآوی میت ۳۰ (Huawei Mate 30) اولین موبایل ۵G این شرکت خواهد بود.

همچنین پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۵ حدود ۱٫۱ میلیارد دستگاه به شبکه ۵G متصل شوند که این علاوه بر ۲۰۰ میلیون خودرو متصل به این شبکه است. با توجه به پتانسیل عظیم تجاری موج جدید شبکه ۵G می توان تقلای شرکت های مختلف را برای یک شروع قوی دید! نظر شما چیست؟‌ فکر می کنید اولین موبایل ۵G متعلق به کدام شرکت باشد؟ با توجه به سابقه اپل می توان گفت که این شرکت نمی تواند اولین در این زمینه باشد، چون آن ها سعی می کنند با پایین نگاه داشتن هزنیه، سود بیشتری بگیرند و وقتی که شبکه نسل جدید مخابراتی کاملا همه گیر شد، آن را استفاده می کنند!

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما