• تاریخ : ۷ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : مطالب

324075 275 انتقاد شدید مطهری از حاشیه‌های مراسم عید فطر

فرارو- نائب رئیس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از اشعار قرائت شده در مداحی پیش از مراسم نماز عید فطر در مصلی تهران این اشعار را یک بیانیه سیاسی و غیر متناسب با عید فطر توصیف کرد و با انتقاد از محتوای این اشعار گفت که تخطئه برجام تخطئه کل نظام اســت.

 قرائت شعری در انتقاد از دولت حسن روحانی در ابتدای مراسم نماز عید فطر امســال روز گذشته  جنجالی شد و واکنش‌های زیادی را در پی داشت.

در ابتدای مراسم روز دوشنبه میثم مطیعی، مداح قطعه شعری را خواند که مضمون بخش‌های عمده‌ای از آن هشدار به دولت حسن روحانی، انتقاد از سیاســت‌های دولت او از جمله برجام و حمله به سند آموزشی یونسکو بود.

اجرای این قطعه پیش از آغاز نماز عید فطر به امامت رهبر معظم انقلاب و قبل از ورود ایشان و روحانی به محل برگزاری نماز بود.

 

 محمدباقر پیشنمازی رئیس ستاد اقامه نماز جمعه تهران و مسئول برگزاری نماز عید فطر گفت شعرهایی که این مداح خوانده با هماهنگی این ستاد نبوده و “بررسی متن سخنان مدعوان را بی‌احترامی به آنان می‌دانیم”.

پیشنمازی اظهار کرد “ما همان طور که از دانشجویانی که پیش از خطبه‌های نماز جمعه سخنرانی می‌کنند درخواســت ارائه متن سخنانشان را نداریم از مداح نماز عید فطر هم چنین درخواســتی نداشته‌ایم “.

محمدرضا عارف و محمود صادقی نمایندگان مجلس ایـــران از قرائت این شعر انتقاد کرده اند. صادقی این اقدام را “نفرت پراکنی” توصیف کرده و عارف آن را “وحدت شکن” خوانده اســت.

 

در بخشی هایی از شعری که در مراسم نماز عید فطر خوانده شد، آمده بود:

“ای نشسته صف اول! نکنی خود را گم/ پی اقدام تو هستند هنوز این مردم

چند روزی تو مقامی به امانت داری/ منصبت را نکند طعمه خود پنداری

“بیست سی” چیست که تعلیم جهان، از دل ماســت/ هان که جمهوری اسلامی ایـــران اینجاســت

تا ابد سستی تسلیم مبادا با ما/ وحشت از حربه تحریم مبادا با ما

باز تحریم جدیدی به سِنا رفـــــت که رفـــــت/ جسم برجام چو روحش به فنا رفـــــت که رفـــــت

ذوق بیهوده ز برجام خطا بود خطا/ تکیه بر عهد عموسام خطا بود خطا

هرچه می‌شد بَرَد از کیسه ما بُرد که بُرد/ “بُرد بُرد” این بُوَد آری همه را بُرد که بُرد

گفته بودند که دشمن به تجارت آمد/ پیر ما گفت که البته به غارت آمد”

 

این شعر مداح مراسم عید فطر واکنش های زیادی در فضای مجازی برانگیخته اســت. اما امروز علی مطهری واکنش تندی در این رابطه داشت.

 

نایب رییس مجلس در یادداشتی تحت عنوان «عید فطر یا روز عقده گشایی» نوشت:

 

در مراسم نماز عید فطر امســال با پدیده ای مواجه شدیم که تناسبی با این روز نداشت. در روز عید فطر معمولا از آثار معنوی ماه رمضان مانند تقویت اراده در مبارزه با هواهای نفسانی و دوری از حقد و کینه و عناد و ضرورت حفظ این دستاورد سخن گفته می‌شود که موجب نزدیک شدن دلها به یکدیگر می گردد. اما در مصلای تهران قبل از نماز اشعاری قرائت شد که بیشتر یک بیانیه سیاسی بود و کمترین ارتباط را با عید فطر داشت.

گذشته از عدم تناسب این اشعار با عید فطر، مضمون و محتوای این اشعار هم ناراســتی هایی داشت. اولا برجام را به طور کلی تخطئه می کرد در حالی که توافق برجام تصمیم کل نظام و تخطئه آن تخطئه کل نظام اســت. نقاط قوت و نقاط ضعف آن نیز به کل نظام بر می گردد نه این که نقاط ضعف آن مربوط به جناب جناب روحانی و جناب جناب ظریف اســت و نقاط قوت آن مربوط به بخش دیگر نظام.

ثانیا در اشعار مذکور سخن از سیلی کوخ نشین به کاخ نشین رفـــــته بود. این دید طبقاتی بیشتر با مارکسیسم سنخیت دارد تا با اسلام. آنچه در اسلام اصالت دارد ایمان و عمل صالح اســت، نه محرومیت و فقر. به تعبیر شهید آیت‌الله مطهری نباید میان خاســتگاه وجهت گیری دچار اشتباه شد. جهت‌گیری اسلام و نهضت اسلامی به سود مستضعفان اســت اما خاســتگاه اسلام و یک نهضت اسلامی صرفا مستضعفان نیستند بلکه همه طبقات جامعه در رشد آن شرکت دارند چون اسلام با فطرت انسانها سروکار دارد و حتی فطرت یک کاخ نشین و برخوردار را نیز بیدار می‌کند.

ثالثا در آن اشعار بعد از آنکه می‌گوید ما از هر تحریمی اســتقبال می‌کنیم، می گوید «راه ما راه حسین اســت». گویی امام حسین علیه السلام بدون هرگونه محاسبه ای و صرفا از روی عصبانیت و احساس دست به قیام زد، در حالی که ایشان دقیق‌ترین محاسبات را داشت و به دنبال تحصیل بیشترین اثر و نتیجه از قیام خود بود. این که را ه ما راه حسین اســت، به این معنی نیست که ما بی جهت هرگونه تحریمی را بر ملت خود تحمیل کنیم و دردسر برای آن‌ها بیافرینیم.

رابعا در آن اشعار سند ۲۰۳۰ نسخه‌ای از غرب برای تعلیم و تربیت ما معرفی شد، در حالی که چنین نیست. هیچ دولتی در جمهوری اسلامی توصیه نامه های یونسکو را به عنوان برنامه تعلیم و تربیت خود تلقی نمی کند، ‌بلکه به خاطر آثار خوب و مزایای ارتباط با سازمان های بین‌المللی خصوصا سازمانی مثل یونسکو که بهره ای از اســتقلال نیز دارد و اخیرا از فلسطین دفاع کرد، ارتباط خود با این سازمانها را حفظ می‌کنند و منویات خود را نیز در اسناد آنها می گنجانند و البته آن بخش از توصیه نامه ها را که منطبق بر اسلام نباشد رد می‌کنند و برای خود حق تحفظ قائل می‌شوند. در واقع مسئله این اســت که با سازمان های بین‌المللی باید ارتباط داشته باشیم یا نه؟ اگر با یونسکو نباید ارتباط داشته باشیم پس با سازمان ملل هم نباید ارتباط داشته باشیم. البته هشدارهای رهبر انقلاب در این خصوص به نظر من پیام احتیاط اســت که مبادا برنامه تعلیم و تربیت خود را به جای اسلام از غرب بگیریم.

مطلب آخر این که اتفاقی مانند آنچه که در روز قدس به صورت توهین به رئیس جمهور و برخی دیگر از مقامات کشور رخ داد و آنچه در برنامه نماز عید فطر تهران رخ داد، رهبر انقلاب را ناچار می سازد که در خطبه‌های نماز عید فطر درباره تعبیر « آتش به اختیار » توضیح دهند، در حالی که اگر افرادی که خود را ولایتمدار می‌نامند و دیگران را ضد ولایت، درست می‌فهمیدند و درست عمل می‌کردند نیازی به این توضیح و ایجاد زحمت برای ایشان نبود.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته انتقاد شدید مطهری از حاشیه‌های مراسم عید فطر اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما