• تاریخ : ۸ام مرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : آی تی

المپیاد جهانی کامپیوتر ۲۰۱۷ به میزبانی ایران در حال برگزاری است و دانش‌آموزان ایرانی در دوره‌های گذشته موفق به کسب ۶۸ مدال طلا و نقره شده‌اند.

بیست‌ و نهمین المپیاد جهانی کامپیوتر ۲۰۱۷ به میزبانی ایران در حال برگزاری است و ۳۲۰ دانش‌آموز از ۸۵ کشور جهان در این المپیاد حضور دارند. تیم ۸ نفره دانش‌آموزان ایرانی نیز قرار است طی دو روز (یکشنبه و سه‌شنبه) در دو بخش تئوری و عملی با حریفان دانش‌آموز خود از سایر کشورهای جهان به رقابت بپردازند و ایران از شنبه تا جمعه میزبان دانش‌آموزان نخبه علم کامپیوتر از ۸۵ کشور جهان است.

المپیاد جهانی کامپیوتر ۲۰۱۷ آغاز به کار کرد
المپیاد جهانی کامپیوتر ۲۰۱۷ آغاز به کار کرد

کشور فلسطین نیز برای نخستین بار در المپیاد جهانی کامپیوتر ۲۰۱۷ به میزبانی ایران حضور خواهد داشت همچنین آمریکا نیز با یک نماینده در این مسابقات حضور دارد.

مراسم افتتاحیه المپیاد جهانی کامپوتر ۲۰۱۷ روز گذشته در سالن همایش‌های برج میلاد با حضور دانش‌آموزان ۸۵ کشور جهان برگزار شد. در این مسابقات دانش‌آموزانی از کشورهای سوئیس، سوئد، فرانسه، آلمان، دانمارک، ایتالیا، مراکش، ژاپن و چین حضور دارند.

المپیاد جهانی کامپیوتر ۲۰۱۷ آغاز به کار کرد
المپیاد جهانی کامپیوتر ۲۰۱۷ آغاز به کار کرد

نیکلاس عضو تیم ملی سوئیس در رابطه با المپیاد جهانی کامپیوتر به میزبانی ایران می‌گوید: امیدواریم بتوانیم در این المپیاد مدال کسب کنیم و ایران نیز شایستگی این میزبانی را دارد و دانش‌آموزان آن در این حوزه قدرتمند هستند؛ او ایران را کشوری جذاب اما با آب و هوایی گرم می‌داند.

اعضای تیم دانش‌آموزان ایران، مصمم به کسب مدال در این مسابقات هستند و حدود یک سال است که برای حضور در این مسابقات در تلاشند.

ایمان غلامی از دبیرستان علامه حلی تهران و یکی از اعضای تیم کامپیوتر ایران می‌گوید: روند انتخاب دانش‌آموزان برای حضور در المپیادهای جهانی از یک سال قبل شروع می‌شود و پس از طی مراحل مختلف برترین‌ها به عنوان تیم منتخب ایران برای حضور در مسابقات جهانی آماده می‌شوند.

المپیاد جهانی کامپیوتر ۲۰۱۷ آغاز به کار کرد
المپیاد جهانی کامپیوتر ۲۰۱۷ آغاز به کار کرد

به اعتقاد دانش‌آموزان ایران تیم‌های چین و روسیه رقیب‌های جدی ایران در این مسابقات هستند.

ایمان، ارتباط ضعیف میان دانشگاه و صنعت را از عواملی می‌داند که نخبگان ایرانی را آزار می‌دهد از طرف دیگر تحقیق در ایران دشوار است و بسیاری از افراد برای تحقیق کشور را ترک می‌کنند اما اگر شرایط خوبی در ایران فراهم باشد میزان مهاجرت نخبه‌ها به مراتب کمتر می‌شود.

علی احمدی از شهر مشهد و دبیرستان هاشمی‌نژاد یکی دیگر از اعضای تیم کامپیوتر ایران است که می‌گوید: برای انتخاب شدن سه مرحله را پست سر گذاشته‌ایم که شامل مراحل تستی، تشریحی و برنامه نویسی عملیاتی بود؛ تیم ایران دوره‌های آموزشی مختلفی را طی کرده است و امیدواریم در این مسابقات حداکثر رتبه سوم را کسب کنیم.

علی معتقد است که قوانین خوبی در کشور برای حمایت از نخبگان و اعطای تسهیلات به آنها وجود دارد اما در مرحله اجرای این قوانین ضعف‌های بسیاری وجود دارد.

طبق اعلام مسئولان برگزاری المپیاد جهانی کامپیوتر ۲۰۱۷ ، ۹ داور بین‌المللی بر اجرای مسابقات نظارت می‌کنند و برای طراحی سوالات، افراد مختلف در سراسر جهان که صاحب مدال در المپیاد جهانی شده‌اند سوالات پیشنهادی خود را مطرح می‌کنند و لیستی شامل ۱۵ تا ۲۵سوال داشتیم.کمیته علمی مسابقات که شامل ۱۵ نفر از مدال‌آوران تیم ایران در دوره‌های قبل هستند این سوالات را بررسی و از میان آنها ۹ مسئله را انتخاب کردند.

المپیاد جهانی کامپیوتر ۲۰۱۷ آغاز به کار کرد
المپیاد جهانی کامپیوتر ۲۰۱۷ آغاز به کار کرد

سرنوشت دانش‌آموزان نخبه ایرانی در المپیاد جهانی کامپیوتر سال‌های گذشته و اینکه آنها داخل ایران هستند یا مهاجرت کرده‌اند نیز یکی از سوالاتی بود که عوامل برگزاری المپیاد به آن اینگونه پاسخ دادند.

علی شریفی رئیس کمیته علمی مسابقات در این رابطه عنوان کرد: تصور اینکه اغلب افراد صاحب مدال در المپیادهای جهانی، ایران را ترک می‌کنند، صحیح نیست. به عنوان مثال از تیم چهار نفره ایران در المپیاد جهانی سال ۲۰۰۰ ,سه نفر داخل کشور هستند که در بهترین دانشگاه جهان تحصیل کرده و به ایران بازگشتند و آقای امید اعتصام هم اکنون عضو هیئت علمی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی هستند که پس از تحصیل در دانشگاه MIT به ایران باز گشتند.

البته در این دور از مسابقات از وجود افراد مدال آور در تیم‌های قبلی ایران بهره بردیم. به عنوان نمونه آقای محمد مهدیان از مدال‌آوران تیم المپیاد جهانی ایران در سال ۷۲ عضو کمیته علمی مسابقات جهانی کامپیوتر ۲۰۱۷ هستند که وی در آمریکا و در شرکت گوگل مستقر است و درخواست ما را پذیرفته و همکاری جدی با کمیته علمی دارد.

خانم مهابادی تنها دختر ایرانی صاحب مدال طلای المپیاد جهانی که هم اکنون در دانشگاه MIT حضور دارد با کمیته علمی مسابقات همکاری دارد.

دانش‌آموزان ایرانی در بیست و هشت دوره گذشته المپیادهای جهانی کامپیوتر، ۶۸ مدال طلا و نقره کسب کرده‌اند.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما