• تاریخ : ۸ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : مطالب

اقدام نظامی، گزینه‌ای برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایـــران بود و هنوز هم هست و حتی رئیس‌جمهور اوباما دستور ساخت سلاح مناسب برای هدف قرار دادن تأسیسات فردو را نیز صادر کرده بود.

713480 958 اقدام نظامی و تحریم نمی‌تواند مانع توسعه ایـــران شود

نماینده آمریکا در مذاکرات هسته‌ای گفت با تحریم و اقدام نظامی امکان متوقف کردن برنامه هسته‌ای ایـــران وجود نداشت.

به نقل فارس، «وندی شرمن» نماینده ارشد آمریکا در مذاکرات هسته‌ای با ایـــران، روز چهارشنبه گفت اقدام نظامی و تحریم نمی‌تواند مانع پیشرفـــــت صنعت هسته‌ای ایـــران شود.

شرمن که در برنامه «A1» وابسته به رادیو ملی آمریکا صحبت می‌کرد، گفت: «برجام تحریم‌های مرتبط با هسته‌ای ایـــران را رفع کرد، اما تحریم‌های دیگر مانند حقوق بشر، تروریسم، اشاعه تسلیحاتی باقی مانده و این کشور تحت فشار شدیدی اســت. این کشور توان دستیابی به بمب اتم را ندارد و این بسیار حیاتی اســت.»

وی در مورد امکان اســتفاده از گزینه نظامی، گفت: «اقدام نظامی، گزینه‌ای برای مقابله با برنامه هسته‌ای ایـــران بود و هنوز هم هست و حتی رئیس‌جمهور اوباما دستور ساخت سلاح مناسب برای هدف قرار دادن تأسیسات فردو را نیز صادر کرده بود.»

این مقام سابق وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: «با این حال، دانش هسته‌ای چیزی نیست که بتوان آن را بمباران کرد. اقدام نظامی می‌تواند تأسیسات هسته‌ای ایـــران را نابود کند، اما آن‌ها می‌توانند شاید ظرف دو ســال، به صورت مخفیانه و زیرزمین برنامه خود را بازسازی کنند.»

شرمن افزود: «حتی تحریم هم نمی‌تواند مانع توسعه برنامه هسته‌ای ایـــران شود. پیش از آنکه ما با ایـــرانی‌ها مذاکره کنیم، اروپایی‌ها با ایـــران در حال مذاکره بودند. آن زمان ایـــران تنها چند صد سانتریفیوژ داشت.»

وی ادامه داد: «در حالی که با آن‌ها در حال مذاکره بودیم و شدیدترین تحریم‌ها علیه ایـــران اعمال شده بود، سانتریفیوژهای آن‌ها به ۱۹۰۰۰ دستگاه رسید.»

شرمن در بخش دیگری از این مصاحبه از بروز تنش میان کشورهای حاشیه خلیج فارس از جمله عربستان و قطر ابراز نگرانی کرد و گفت این تنش می‌تواند به درگیری منجر شود.

وی مدعی شد که این تنش تا حدی ناشی از اقدامات منطقه‌ای ایـــران اســت و باید به ایـــران فشار آورد تا «اقدامات مخرب» خود را متوقف کند.

داغترین اخبار و رویداد های ایـــران و خارج
این مطلب در این ساعت از سایت توما در بخش خبری ارســال گردیده اســت
این بخش شامل خبر های ورزشی نیز میباشد
میتوانید خبر فوق را به اشراک بگذارید

نوشته اقدام نظامی و تحریم نمی‌تواند مانع توسعه ایـــران شود اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما