• تاریخ : ۱۸ام تیر ۱۳۹۶
  • موضوع : مطالب

دانشجویان آلمانی اقدام به ساخت یک خودروی پنج سرنشینه از نوع خورشیدی کرده اند.

دانشگاه بریجستون اســترالیا هر دو ســال یک بار اقدام به برگزاری مسابقه برای آزمایش خودروهای برقی می‌کند که این رقابت‌ها با نام (WSC) شناخته می‌شوند. حال، دانشجویان دانشگاه ایندنهاون آلمان نیز تصمیم گرفـــــته اند تا با ساخت خودرویی در این رقابت‌ها شرکت کنند و یک محصول پنج سرنشینه با نام اســتلا (Stella)، عرضه کرده اند. این مدل در مقایسه با خودروی قبلی که توسط این تیم ساخته شده بود دارای تعداد کم‌تری سلول خورشیدی اســت اما در عوض دارای فناوری‌های جدیدتر و هوشمندتری در مقایسه با قبل اســت.

خودروی اســتلا در حقیقت ادامه دهنده‌ی خودروی خورشیدی دیگری با نام اســتلا Lux اســت که در ســال ۲۰۱۵ ساخته شده بود. اســتلا Lux در ســال ۲۰۱۵ موفق شده بود که در کلاس کروزر خورشیدی برنده شود و پیش‌تر نیز در ســال ۲۰۱۳ خودروی دیگری با نام اســتلا در همین کلاس مقام نخست را به خود اختصاص داده بود. این مدل در ابتدا به این منظور طراحی شده بود که نشان دهد خودروهای خانوادگی نیز می‌توانند از نوع خورشیدی باشند و اینگونه خودروها قابلیت اســتفاده برای مصارف گوناگون و متداول را دارند و سپس مدلی که در ســال ۲۰۱۵ ساخته شد سعی در بهبود قابلیت‌ها و در عین حال نشان دادن کارایی بیشتر داشت.

f1396327 984a 44ec aa2c 4838b723e7e6 اســتلا Via، خودروی خورشیدی ساخت دانشجویان آلمان

اما برای ســال ۲۰۱۷، گروه ۲۳ نفره‌ای از دانشجویان اقدام به اعمال تغییرات و بهینه سازی‌هایی بر روی این خودرو کردند که حیاتی‌ترین آن‌ها افزایش تعداد سرنشینان از چهار نفر به پنج نفر اســت که در نهایت منجر به پدید آمدن خودروی جدیدی شد که با نام اســتلا Via شناخته می‌شود. پروسه‌ی ساخت این محصول، ۱۱ ماه به طول انجامیده اســت. این خودرو قرار اســت در ماه اکتبر امســال دوباره در مسابقات WSC و در کلا کروزر شرکت کند. بر اساس اطلاعاتی که تیم سازنده منتشر کرده اســت در این خودرو از صفحات خورشیدی اســتفاده شده اســت که مجموع ابعاد آن‌ها با ۵ متر مربع می‌رسد و این توانایی را دارند که در یک روز معمولی آفتابی در کشور هلند، شعاع حرکتی در حدود ۱۰۰۰ کیلومتر را برای این خودرو به ارمغان بیاورند.

از نظر ابعاد خارجی، این خودرو ۵ متر طول و ۱.۶۵ متر عرض داردریال درحالیکه وزن آن نیز بسیار سبک و تنها ۳۷۵ کیلوگرم اســت. برای بهبود خواص آیرودینامیکی در این خودرو از طراحی سیال و سقف شیب دار اســتفاده شده اســت. حداکثر سرعت قابل دستیابی توسط خودرو نیز نسبت به قبل تغییری نکرده و در همان حد ۱۲۵ کیلومتر بر ساعت باقی مانده اســت. 

e886ffeb aca9 4862 9aee 31575f8dcf4a اســتلا Via، خودروی خورشیدی ساخت دانشجویان آلمان

این خودرو به نرم افزاری مجهز شده اســت که راننده را در خصوص شتاب‌گیری و توقف‌های ملایم راهنمایی می‌کند ضمن اینکه یک سیستم پارک ماهواره‌ای نیز در این خودرو موجود اســت که به صورت خودکار اقدام به شناسایی فضای پارک می‌کند تا در حد امکان، زیر آفتاب قرار داشته باشد و به این ترتیب خودرو در زمان پارک بودن بتواند باتری‌های خود را شارژ کند. با این اوصاف این خودرو موفق شده اســت تا تنها به کمک نیروی خورشیدی مسافت ۳ هزار کیلومتر را طی کند.

مسابقات WSC امســال از ۸ تا ۱۵ اکتبر برگزار خواهد شد و تیم‌ها به رقابت با یکدیگر در جاده‌های مرکزی کشور اســترالیا خواهند پرداخت، که این مسیر از داروین تا آدلاید اســت. این مسابقات در سه کلاس Challenger، Cruiser و Adventure برگزار می‌شود که دانشگاه فنی ایندهاون در کلاس کروز شرکت خواهد کرد. این کلاس بیشتر بر روی میزان مصرف انرژی و ظرفیت خودرو تمرکز دارد. اعضای این تیم در ســال‌های گذشته موفق شده اند تا عنوان نخست را در کلاس کروز به خود اختصاص دهند و حالا امیدوارند تا با کمک اســتلا Via سومین قهرمانی خود را کسب کنند.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته اســتلا Via، خودروی خورشیدی ساخت دانشجویان آلمان اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما