• تاریخ : ۳۰ام خرداد ۱۳۹۶
  • موضوع : مطالب

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که بعد از گذشتی مدتی پس از نصب سیستم عامل ویندوز با خطاهای مختلفی و عدم عملکرد صحیح برخی ابزارهای مواجه شده باشید. این گونه دردسرات ممکن اســت به دلایل مختلفی پدید آید. در ادامه همراه ما باشید تا راه حل نهایی یعنی ریست فکتوری کردن سیستم عامل که تمامی عوامل دردسر زا را حل خواهد کرد را مرور کنیم.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که پس بعد از گذشتی مدتی از نصب سیستم عامل ویندوز با خطاهای مختلفی و عدم عملکرد صحیح برخی ابزارهای مواجه شده باشید. این گونه دردسرات ممکن اســت به دلایل مختلفی پدید آید. در ادامه همراه ما باشید تا راه حل نهایی یعنی ریست فکتوری کردن سیستم عامل که تمامی عوامل دردسر زار را حل خواهد کرد را مرور کنیم.

بسیاری از عموم افراد در هنگام آنکه با دردسراتی ناخواســته در محیط سیستم عامل ویندوز رو به رو می‌شوند، در اولین حرکت اقدام به نصب آنتی ویروس می‌کنند و این در حالیست که آخرین سیستم عامل دسکتاپی ردموندی‌ها به خودی خود از یک فایروال و آنتی تروجان قوی با نام ویندوز دیفندر بهره می برد.

اگر بخواهیم به طور کلی راجع دردسرات مذکور نظر بدهیم، بهتر اســت در ابتدا به حذف آخرین برنامه‌ای که بر روی سیستم عامل نصب کرده‌اید بپردازید. در اقدام بعدی مطمئن شوید که آخرین به‌روزرسانی سیستم عامل را دریافت کرده‌اید، چرا که به عنوان مثال برخی از سرویس‌هایتاریخ انقضا دارند و آپدیت نکردن آن‌ها در فواصل زمانی طولانی مدت می‌تواند دردسر آفرین باشد.

جدا از این مباحث، ابزارهایی مانند troubleshoot ویندوز نیز می‌تواند به طور خودکار به بررسی دردسرات روتین بپردازد و آن‌ها را حل کند. اگر با اســتفاده از طریقه‌های مذکور و یا به کار گیری ترفندهایی که با یک جستجوی ساده در اینترنت می‌توان به آن‌ها آشنا شد، دردسرات برطرف نگردید؛ بهترین راه باز گرداندن سیستم عامل به تنظیمات اولیه یا همان ریست فکتوری اســت.

قابلیتی در نسخه جدید سیستم عاملبا عنوان Reset this PC اضافه شده اســت که به شما این امکان را میدهد تا بتوانید در زمان مشخص شده همانند تلفن همراه، ویندوز را به‌روز اول بعد از نصب برگردانید. اغلب مردم لازم خواهد بود تا از ابزار Reset this PC اســتفاده کنند تا ویندوز را به تنظیمات  پیش فرض برگردانند.

این ویژگی نیاز به اینکه ویندوز را از اول دوباره نصب کنید را حذف می‌کند و شما می‌توانید بدون نیاز به نصب مجدد ویندوز آن را به تنظیمات پیش فرض کارخانه برگردانید. البته این قابلیت از نسخه ۸ به بعد با عنوان Refresh this PC وجود داشته اســت که در ویندوز ۱۰ بسیار بهینه شده اســت. پیش از پرداختن به شیوه اســتفاده از طریقه، در نظر داشته باشید مانند گوشی های هوشمند، اگر سیستم عامل پی سی یا لپ‌تاپ خود را به حالت کارخانه بازگردانید، تمامی برنامه‌ها و اطلاعات که بر روی درایو نصب ویندوز هست هم از بین خواهد رفـــــت.

  • به هر حال برای  ریست فکتوری کردن ویندوز ۱۰ ابتدا به منوی تنظیمات رفـــــته و سربرگ Update And Security بروید.

2 1497624125 آموزش ریست فکتوری کردن ویندوز 10 ! توما:

  • در مرحله بعدی از نواری سمت چپ عــکس گزینه Recovery را پیدا و انتخاب کنید. اکنون از بخش Reset this PC بر روی دکمه Get started کلیک کنید.
  • در صفحه جدید باز شده دو گزینه پیش رویتان خواهد بود. با انتخاب گزینه اول یعنی .Keep my files، فایل‌های شخصی شما محفوظ می‌ماند و تنها تنظیمات سیستم عامل مجدد بارگذاری می‌شود.

3 1497624164 آموزش ریست فکتوری کردن ویندوز 10 ! توما:

  • اما اگر به فایل‌های موجود احتیاجی ندارید، بهتری اســت گزینه دوم یعنی Remove everythings را انتخاب کنید که علاوه بر تنظیمات، هرگونه فایلی و برنامه‌ای که ممکن اســت سبب به وجود آمدن دردسر شده باشد را هم حذف خواهد کرد.

 فکتوری کردن ویندوز 10 1497624245 آموزش ریست فکتوری کردن ویندوز 10 ! توما:

  • پس از انتخاب این گزینه، خط و مشی حفظ اطلاعات و هشدارهایی در غالب متن به شما نمایش داده خواهد شد که با انتخاب گزینه Next می‌توان آن را رد کرد. در صفحه پایانی به راحتی قادر هستید بدون احتیاج به سی‌دی یا دی‌وی‌دی سیستم عامل، با انتخاب گزینه ریست عملیات نو کردن ویندوز ۱۰ را انجام دهید. دانستن این نکته هم بد نیست که عملیات پاک‌سازی بسته به حجم هارد درایو و اطلاعات بین ۵ تا ۶۰ دقیق ممکن اســت زمان ببرد.

جدیدترین و داغترین مطالب دنیای جالب تکنولوؤی ها در سایت توما
مطالب گوناگون از از اخبار دنیای وب و تکنولوژی

نوشته آموزش ریست فکتوری کردن ویندوز ۱۰ ! توما: اولین بار در مجله آنلاین توما. پدیدار شد.

اشتراک در شبکه اجتماعی

گوگل پلاس فیسبوک تویتر لینکدین دیگ کلوب فیسنما